fot. PAP/Waldemar Deska

Premier na Jasnej Górze: Polska nie może i nie chce być na marginesie przemian

Polska nie może i nie chce być na marginesie wielkich przemian gospodarczych; jest powołana do tego, by inspirować świat do odważnych rozwiązań – przekonywał w niedzielę na Jasnej Górze premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu uczestniczył w 37. Pielgrzymce Ludzi Pracy.

Poza premierem i przewodniczącym Solidarności Piotrem Dudą na Jasną Górę przyjechała m.in. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa i inni przedstawiciele rządu, parlamentarzyści oraz inni reprezentanci centralnych i regionalnych władz.

Pielgrzymka zgromadziła na jasnogórskich błoniach tysiące uczestników, w tłumie było widać sztandary Solidarności z całego kraju. Do Częstochowy jak co roku przyjechali członkowie rodziny bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który przed laty zainicjował pielgrzymki pracowników na Jasną Górę. Mszy św. na jasnogórskim szczycie przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny – krajowy duszpasterz ludzi pracy. Homilię wygłosił metropolita przemyski ks. abp Adam Szal.

W swoim wystąpieniu przed Mszą św. premier Morawiecki wspomniał słowa ks. Popiełuszki, że człowiek nawet ciężko pracujący, ale bez Boga, modlitwy, ideałów, będzie „właśnie jak ptak z jednym skrzydłem drepczący po ziemi”.

Polacy zawsze szukali solidarności, poszukiwali ideałów. One oświetlały nam drogę naszych wysiłków, najpierw ku wielkiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, potem wysiłków zmierzających do odzyskania niepodległości, a dziś znowu w nowym świecie, w nowych okolicznościach, nowych wyzwaniach – wysiłków, które mają obudzić naród do wielkości” – mówił premier.

Jak dodał, te wysiłki muszą zostać uwieńczone powodzeniem, ale – według niego – stanie się tak tylko wtedy, kiedy „ludzie pracy, ludzie Solidarności będą ręka w rękę, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, wszystkimi ludźmi ze wszystkich zawodów starali się rozpoznać ścieżki ku przyszłości”.

Wiara, wolność, solidarność są ze sobą nierozłącznie w polskich dziejach i w polskiej duszy splecione. Wydaje mi się, że w rzeczy samej Polska jest takim nierozerwalnym splotem wiary, wolności i solidarności” – ocenił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że rządzący i ludzie pracy mają „wielki chrześcijański obowiązek”, by łączyć ze sobą „trudne wymiary naszego życia”.

Łączyć ze sobą konieczność zapewnienia stabilności pracy, jak najlepszych warunków pracy, jak najbardziej godnej płacy, kontynuowania naszej rewolucji godności. Łączyć tę rewolucję godności z rozpoznawaniem wyzwań przyszłości” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Jak dodał, rządzący mają być w forpoczcie „rozpoznawania tego współczesnego pola gry, pola walki, pola konkurencji międzynarodowej, wewnętrznej, ale i pola współpracy, solidarności”.

Bo te pola zmieniają się na naszych oczach wraz z galopującym postępem technologicznym. Polska nie może i nie chce być na marginesie wielkich przemian gospodarczych. Polska jest powołana – wielkością naszej historii, ale też naszymi dzisiejszymi ambicjami – do tego aby inspirować świat do odważnych rozwiązań” – podkreślił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, chodzi o pielęgnowanie wartości takich jak wiara, wolność i solidarność i łączenie ich ze światem XXI w.

Premier podkreślił, że trzeba dzielić się owocami pracy i dbać o każdego członka wspólnoty, jak oświadczył jest to „motto działań” obecnego rządu.

„Staraliśmy się zrobić, co w naszej mocy przez te lata, żeby tak się działo” – oświadczył szef rządu.

Przekonywał też, że dobro wspólne – również dla polityków – powinno być punktem łączącym wszystkich Polaków.

Polityka i wiara nie zawsze w oczach wszystkich stanowią idealne połącznie. Jest jednak taki punkt styczny, powinien być przynajmniej, również dla wszystkich polityków, to jest właśnie dobro wspólne” – mówił Mateusz Morawiecki.

Życzył też wszystkim Polakom, by mieli takie „pragnienie dobra wspólnego” niezależnie od poglądów i miejsca, w którym żyją, „bo wtedy Polska będzie lepsza i będzie bardziej zjednoczonym narodem”.

Szef „S” Piotr Duda w swoim wystąpieniu mówił o sprawach, które – jak wskazał – w ostatnich czterech latach udało się jego związkowi wypracować w dialogu z rządem. Wymienił m.in. powrót do niższego wieku emerytalnego, niedziele wolne od handlu oraz prawo funkcjonariuszy służb mundurowych do zrzeszania się w wybranym związku zawodowym.

Piotr Duda mówił także o wyłączeniu z wynagrodzenia minimalnego dodatku stażowego i za pracę w porze nocnej. Jednocześnie ocenił, że decyzja rządu o podniesieniu płacy minimalnej do 2600 zł w 2020 r. „jest wielkim skokiem do przodu”.

Przewodniczący Solidarności przypomniał, że już za rządów PO-PSL „S” składała projekt obywatelski przewidujący, że płaca minimalna będzie stopniowo rosła do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Związkowcy zebrali pod nim 350 tys. podpisów.

I co zrobili ówcześnie rządzący? Wyrzucili te podpisy do kosza razem z projektem ustawy. Czekaliśmy na to 9 lat i wreszcie doczekaliśmy się. Jeżeli dzisiaj słyszymy z ust tych samych polityków, że tak znaczna podwyżka płacy minimalnej jest rozdawnictwem, to my się na to nie zgadzamy. To jest zapłata, to jest wynagrodzenie za ciężką, całomiesięczną pracę pracownika. Jeszcze raz powtórzę: wynagrodzenie za pracę, a nie jałmużna i nie rozdawnictwo” – podkreślił przewodniczący.

Szef „S” mówił też w swoim wystąpieniu o potrzebie „obrony krzyża” – w przestrzeni publicznej, w szkołach, w czy w zakładach pracy.

Dzisiaj widzimy, co się dzieje. Niszczy się pomniki chociażby Ojca Świętego Jana Pawła II, profanuje się wizerunek naszej Królowej Polski Jasnogórskiej Pani, szydzi się z księży, atakuje się naszych arcykapłanów. My, ludzie >>Solidarności<< musimy wykazać wielką solidarność i otworzyć swoje serca dla kapłanów, bo oni otworzyli swoje serca i kościoły w ’80 i ’81 roku, jak nam było wtedy bardzo trudno. I pamiętajmy o jednym w modlitwie, to co mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko, >>Zło dobrem zwyciężaj!<<. I tym dobrem zwyciężymy, bo nie ma wolności bez Boga i solidarności” – dodał Piotr Duda.

List do uczestników pielgrzymki przesłał prezydent Andrzej Duda. Wspomniał w nim o przypadkach cudownych uzdrowień na Jasnej Górze, która – jak zaznaczył – zajmuje wyjątkową pozycję w historii i kulturze Polaków.

Bo właśnie tutaj ludzie pragną wierzyć w odmianę swojego losu, także wtedy, gdy wydaje się ona mało prawdopodobna lub nawet niemożliwa” – napisał Andrzej Duda.

Jak przypomniał prezydent, jednym z jasnogórskich pielgrzymów był przed laty Karol Wojtyła, który już jako papież, 4 czerwca 1979 r. był w Częstochowie, a wcześniej wypowiedział pamiętne słowa o na pl. Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Prezydent podkreślił, że to zdanie „tchnęło niezłomną wiarę w odmianę polskiego losu, emanowało niezwykłą, udzielającą się innym nadzieją”.

Jak dodał prezydent, była to ta sama „nadzieja wbrew nadziei”, która tliła się w sercach żołnierzy, którzy po wojnie walczyli z reżimem komunistycznym oraz pozwoliła wytrwać prymasowi kard. Stefanowi Wyszyńskiemu w roli przywódcy narodu. To właśnie na Jasnej Górze wielu rodaków, m.in. przedstawicieli środowisk opozycyjnych w czasach PRL czerpało siły do swojej pokojowej walki – wskazał Andrzej Duda. Przypomniał ks. Popiełuszkę i innych kapłanów, zamordowanych podczas rządów komunistów.

Oddając im hołd, uczyńmy wszystko, aby ich dziedzictwo heroicznej wierności Bogu i Polsce oraz ich troska o solidarność między ludźmi pracy i między wszystkimi ludźmi dobrej woli trwały także w kolejnych pokoleniach” – zaapelował prezydent.

W liście do uczestników pielgrzymki Andrzej Duda przypomniał też, że w tym roku obchodzona jest 30. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Wtedy – jak podkreślił – 10 lat po pamiętnej pielgrzymce Jana Pawła II „pękła tama, która powstrzymywała narastające, ogromne pragnienie wolności”, a „S” z nową siłą zaangażowała się odrodzenie wolnej, niepodległej i sprawiedliwej Polski.

Polacy zaczęli kruszyć okowy systemu kłamstwa, wyzysku i przemocy, zaczęli burzyć przecinającą Europę żelazną kurtynę” – wskazał prezydent i dodał, że tamte wydarzenia są inspiracją, aby nie poddawać się zwątpieniu, nie upadać na duchu i wykorzystywać historyczne szanse.

Zwracając się do członków „S” wskazał, że powinni być dumni z przynależności do „tej wielkiej, ponadczasowej wspólnoty”. Zaznaczył, że przed związkowcami, ludźmi pracy i całym krajem stoją nowe perspektywy, a jednocześnie nowe wyzwania.

Nie mam wątpliwości, że działając razem, w duchu narodowej zgody, świadomi naszej tożsamości oraz jej głębokich, autentycznych korzeni, potrafimy im sprostać” – podsumował prezydent.

Pracownicze pielgrzymki na Jasną Górę zapoczątkował błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko – kapelan i od kilku lat patron NSZZ „Solidarność” – organizując pierwszą we wrześniu 1983 dla robotników Huty Warszawa. Rok później do Częstochowy pielgrzymowali już pracownicy z różnych części Polski. Idea ks. Popiełuszki przerodziła się w coroczną ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy, odbywającą się zawsze w trzecią niedzielę września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl