Niezwykła parada planet. Wenus i Jowisz będą bliżej siebie niż kiedykolwiek
Miłośnicy astronomii będą mieli okazję obserwować jedno z najciekawszych zjawisk na tegorocznym niebie. Wenus i Jowisz, dwie najjaśniejsze planety Układu Słonecznego, zbliżą się do siebie na tyle, że będą wyglądały niemal jak jeden bardzo jasny obiekt.
Najlepsze warunki do obserwacji tego zjawiska będą od dzisiejszego wieczoru do 13 czerwca.
Jak podkreśla Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, obie planety są bardzo jasne i bez trudu można je dostrzec gołym okiem.
– Dwa bardzo jasne punkty po zachodzie słońca. Wyglądają nienaturalnie, niektórzy mówią: to gwiazdy, może samoloty. Nie, to planety. Faktycznie, Wenus i Jowisz potrafią być bardzo jasne. I teraz, gdy po zachodzie słońca zwracają na siebie uwagę, pojawia się wspaniały spektakl na niebie, bo mamy kolory po zachodzie słońca i jeszcze te dwa bardzo jasne punkty, które z wieczora na wieczór zbliżają się. I to jest dopiero ciekawostka, bo jeżeli będziemy obserwować te dwa obiekty co wieczór, to zobaczymy, że w przyszłym tygodniu, w poniedziałek, we wtorek, one się miną – tłumaczy Jerzy Rafalski.
„Paradę planet” zobaczymy nad zachodnim horyzontem chwilę po zachodzie Słońca. Najlepsze warunki do obserwacji będą około godziny 21.45.
W pobliżu Wenus i Jowisza będzie można również dostrzec Merkurego.
RIRM



