PAP/Tomasz Wojtasik

Premier M. Morawiecki: Nie byłoby naszych programów, gdyby nie sprawne państwo

Nie byłoby tych wszystkich naszych programów społecznych, rozwojowych, gospodarczych, gdyby nie sprawne państwo, które pogoniło mafie VAT-owskie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Pleszewa (woj. wielkopolskie).

Premier w sobotę w Pleszewie mówił, że mieszkańcy Wielkopolski, „rozumieją co znaczy, że instytucje państwowe i samorządowe są uczciwe i sprawne”.

Wskazywał, że rozwój miast zależy od uczciwości i sprawności instytucji państwowych i samorządowych.

„Nie byłoby tych wszystkich naszych programów: i społecznych, i rozwojowych, gospodarczych – obniżenia CIT-u, budowy dróg, modernizacji szpitali, funduszu Internetu szerokopasmowego – gdyby nie państwo, które jest sprawne, które pogoniło mafie VAT-owskie, łobuzów, złodziei, przestępców podatkowych, którzy hulali tutaj jak wiatr po dzikich polach” – powiedział premier.

„My z tym skończyliśmy. To jest rewolucyjna zmiana. Dzisiaj państwo działa dla dobra społeczeństwa” – podkreślał.

Mówił także o tym, że obecny rząd odbudował politykę społeczną. Zwrócił też uwagę na dobrą kondycję finansów publicznych oraz gospodarki; powoływał się na osiągnięcia w polityce rozwojowej, wymieniając m.in. Fundusz Dróg Samorządowych.

„Wojewodowie mówią mi, że wszystkie wnioski zostały zaakceptowane na budowę dróg gminnych, powiatowych, remonty i modernizacje. To jest nasza podstawowa polityka – bezpieczne drogi dla lepszego życia Polaków” – powiedział Mateusz Morawiecki.

Dodał, że miał „takie wrażenie, że Polacy przez te 25 lat wcześniej to częściej byli tak – używając metafory sportowej – gdzieś na górze trybun piłkarskich, a dzisiaj Polacy grają w środku pola”.

„My rozgrywamy ten mecz, mecz europejski, mecz o silną Polskę w silnej Europie. I coraz lepiej nam się to udaje” – powiedział premier.

Nawiązując do tego, że powiat pleszewski jest regionem rolniczym, szef rządu stwierdził, że i w tej dziedzinie rząd pokazał „skuteczność w polityce europejskiej w ostatnich tygodniach”.

Premier przypomniał, że Janusz Wojciechowski jest polskim kandydatem na komisarza UE ds. rolnictwa.

„On będzie walczył o nasze prawa, o to, żeby polscy rolnicy nie byli gorzej traktowani niż francuscy, belgijscy, niemieccy” – podkreślił szef rządu.

Mateusz Morawiecki stwierdził też, że poprzedni rząd „zepsuł finanse publiczne”.

„Czy wiecie, że jak podliczy się dane Komisji Europejskiej, to w jeden dzień w 2014 czy 2015 r. traciliśmy tyle, ile wynosi wasz roczny budżet” – mówił premier Morawiecki do mieszkańców Pleszewa dodając, że roczny budżet tego miasta wynosi nieco ponad 100 mln zł.

Jak mówił działo się tak „na skutek działania mafii VAT-owskich, rajów podatkowych i innych różnego rodzaju przewałów”, a obecnie rządzący „z tym skończyli”.

Premier stwierdził, że opozycja składa obietnice przedsiębiorcom, ale – jak mówił – on „ma w pamięci podwyżkę składki rentowej o dwa punkty procentowe, którą zafundowała partia Grzegorza Schetyny wszystkim przedsiębiorcom w 2012 r.”.

„To było kilkaset złotych wyciągnięte z kieszeni przedsiębiorców. A więc uwaga na ten syreni śpiew partii pana Grzegorza Schetyny” – dodał Mateusz Morawiecki oceniając, że wiarygodność tego, co dzisiaj zapowiada PO „jest zerowa”.

Odnosząc się do zapewnień polityków PO, że program Rodzina 500 plus zostanie utrzymany, stwierdził, że „nie wystarczy, że ktoś tak powie, trzeba jeszcze potrafić to zrobić, wyciągnąć z gardła te pieniądze mafiom VAT-owskim, przestępcom podatkowym”. Namawiał, żeby sprawdzić, jak to się „działo za ich rządów”, a jak jest obecnie.

Mateusz Morawiecki zarzucił też, że w niektórych mediach jest prowadzona „kampanii kłamstwa” i te media – jak mówił – „prowadzą kampanię za partię pana Grzegorza Schetyny”.

Zwrócił się do uczestników spotkania, by „czytali wszystko na odwrót”.

„Czytajcie na opak te ich kłamstwa, które rzucają. (…) Jak oni piszą, że finanse publiczne będą bankrutować, to – wierzcie mi – oznacza, że są w najlepszej formie w ciągu ostatnich 30 lat. Jak mówią, że nie ma demokracji, to oznacza, że demokracja jest w rozkwicie, bo kartka wyborcza w końcu zyskała swoje znaczenie, w końcu los ludzi jest w ręku waszym – ludzi, którzy grają w środku pola” – powiedział Mateusz Morawiecki.

„Jak w tych gazetach będą mówić, że oni mają fachowców, to miejcie w pamięci tę wielką katastrofę ekologiczną w Warszawie. Takich mają fachowców. Kto naprawił te katastrofę? Myśmy weszli i zbudowaliśmy most pontonowy i rury, które już powodują, że ścieki nie spływają do Wisły. Władze samorządowe największego miasta w Polsce nie potrafiły sobie z tym poradzić – takich mają fachowców” – dodał premier.

Przyznał, że także PiS przytrafiają się potknięcia, ale potrafi się za nie przeprosić i – według niego – „na tych potknięciach i błędach nie traci cała Polska i obywatele”. Apelował, żeby nie porównywać tych „drobnych błędów” z błędami opozycji, na skutek których „miliony osób wyjeżdżały z Polski”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl