PAP/Radek Pietruszka

Akcji „Iskra Pamięci” w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i polskim żołnierzom poległym za Ojczyznę

Akcji „Iskra Pamięci” w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej i polskim żołni22 tysiące zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego z 1919 roku zapłonęło na pl. Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu. Uczestnicy akcji „Iskra Pamięci” oddali hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i polskim żołnierzom poległym za Ojczyznę. Inicjatywie patronuje prezydent Andrzej Duda.      

Jako pierwsi znicze na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie złożyli przedstawiciele Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, organizującej akcję „Iskra Pamięci” – prezes Zbigniew Chmiel oraz wiceprezes Robert Gut. Akcja ta ma upamiętnić ofiary II wojny światowej.

– Chcemy, żeby „Iskra Pamięci” była takim wydarzeniem przypominającym o tym, że w 1939 roku na Polskę napadły nie tylko Niemcy, ale również Związek Radziecki. Chcemy przypominać i mówić głośno o tych, o których przez lata pamięć starano się zatrzeć, te wszystkie ofiary, które zginęły w Katyniu, Miednoje, Charkowie – zaznaczył Zbigniew Chmiel, prezes Fundacji Polskiego Górnictwa Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza.

Według obecnych danych, w miejscach tych zginęło w sumie 22 tysiące osób, dlatego właśnie tyle zapalonych zniczy ułożono w kształcie polskiego orła wojskowego z 1919 roku.

– 22 tysiące świeczek zapalonych, aby uczcić pamięć tych wspaniałych ludzi – niezwykle ważna uroczystość – mówił Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Jak dodał wiceszef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szrot, takie wydarzenia zawsze mogą liczyć na poparcie rządu.

– Pamięć o tych ofiarach jest bardzo ważną częścią naszej tożsamości narodowej i rząd Rzeczypospolitej Polskiej zawsze o tą pamięć będzie się troszczył – powiedział Paweł Szrot.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele rządu, polscy kombatanci oraz rodziny z dziećmi. Zgromadzeni wysłuchali odczytu archiwalnych listów żołnierzy wywiezionych do Katynia oraz paneli dyskusyjnych. Na najmłodszych czekały zabawy związane z polską historią.

Jak zaznaczył żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, pułkownik Kazimierz Klimczak, pseudonim „Szron” – chcemy, aby następne pokolenia pamiętały o tamtych tragicznych wydarzeniach i wyciągały z nich wnioski.

– Jest bardzo potrzebne młodzieży, żeby ta młodzież kontynuowała te tradycję, którą w Powstaniu wykazywała solidarność – podkreślał płk Kazimierz Klimczak.

Akcja „Iskra Pamięci” równolegle miała miejsce w Zamościu. To jedno z pierwszych miast, do których wkroczyły wojska radzieckie we wrześniu 1939 roku.

Jak zauważył historyk prof. Wiesław Wysocki, zbrodnia katyńska nadal nie znalazła zadośćuczynienia. Rosja tylko częściowo przyznała się do tej zbrodni w 1990 roku.

– Przyznała się, że nie Rosja jako państwo ją popełniła czy Sowiety jako państwo, ale że popełniła to instytucja tego państwa – policja polityczna, czyli NKWD – zauważył prof. Wiesław Wysocki.

PGNiG od 3 lat prowadzi program Rachunek Wdzięczności.

– Powstańcy Warszawscy, również górnicy z kopalni Wujek, mogą ubiegać się o zwrot finansowy tych kosztów, które ponoszą, nabywając gaz. Chcemy, żeby ten program był rozszerzany w kolejnych latach o kolejne grupy weteranów – powiedział Zbigniew Chmiel.

Uroczystość uświetnił występ orkiestry Wojska Polskiego oraz koncert zespołu Panny Wyklęte.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl