W Olsztynie odbyła się konwencja samorządowa Prawa i Sprawiedliwości

W Olsztynie w województwie warmińsko-mazurskim odbyła się regionalna konwencja samorządowa PiS-u. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezes partii rządzącej Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz kandydaci, którzy powalczą o mandaty w jesiennych wyborach.

Prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, odnosząc się w swoim przemówieniu do historii ziemi warmińsko-mazurskiej, mówił o potrzebie wspólnoty. Szczególnym rysem sytuacji na tej ziemi są pojawiające się roszczenia ze strony dawnych właścicieli – zauważył.

W tym kontekście prezes PiS-u zwrócił uwagę, że są dziś sądy, które nie stoją po stronie Polaków, tylko po stronie tych, którzy Polakami nie są.

Reformujemy dzisiaj sądownictwo i oczywiście nie jest to jedyna przyczyna tej reformy, to jest jedna z wielu. Ale ta nienawiść do własnej ojczyzny jest jedną z chorób, która dotknęła części sędziów, i która prowadzi do nieszczęść. Jako premier przed laty miałem z tym bezpośrednio do czynienia i wiem, że ta sprawa źle się skończyła, że polscy właściciele stracili gospodarstwa, ale jest przecież więcej takich przykładów – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

O potrzebie reformy wymiaru sprawiedliwości mówił także premier Mateusz Morawiecki.

Dla młodych prawników, dla młodych sędziów otworzyć kanały awansu. Po to też, aby wymiar sprawiedliwości był jak najbardziej sprawiedliwy. Co równie ważne niezależny, obiektywny, transparentny i efektywny, bo mamy jeden z najbardziej nieefektywnych co przyznaje nawet Komisja Europejska wymiarów sprawiedliwości w całej Unii Europejskiej. To jest naprawa, która się teraz zaczęła. Ją będziemy kontynuować i na pewno dotrzemy do tego celu – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Po południu odbędzie się konwencja w Warszawie. Wybory samorządowe zaplanowano na się 21 października. Druga tura odbędzie się 4 listopada.

RIRM

drukuj