Fot. W. Kompała / KPRM

M. Morawiecki w rozmowie z Hrojsmanem: Liczę, że Ukraina uchyli moratorium ws. ekshumacji

Liczę, że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie – powiedział premier Mateusz Morawiecki, cytowany w komunikacie KPRM, w rozmowie telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem.

Jak napisano w komunikacie, podczas rozmowy „szef polskiego rządu powiedział: +liczę, że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie+”.

„W odpowiedzi premier Wołodymyr Hrojsman stwierdził, że powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje” – poinformowała KPRM.

W trakcie rozmowy – jak poinformowano w komunikacie – ukraiński premier zaprosił przedstawiciela rządu do udziału w Kyiv Security Forum, które odbędzie się 12-14 kwietnia.

Kancelaria premiera zaznaczyła, że szefowie rządów potwierdzili strategiczny charakter partnerstwa, które łączy nasze kraje, a Morawiecki podkreślił, że Polska wspiera i będzie wspierać euroatlantyckie aspiracje Ukrainy.

O rozmowie poinformował na Facebooku także Hrojsman.

„Omówiliśmy najważniejsze kwestie współpracy dwustronnej, a w szczególności sprawę nasilenia relacji gospodarczych i poszukiwań wzajemnie korzystnych decyzji na rzecz uregulowania kwestii problematycznych” – napisał ukraiński premier.

Hrojsman oświadczył, że podziękował polskiemu rządowi za wsparcie udzielane Ukrainie w przeciwdziałaniu realizacji rosyjskiego projektu Nord Stream 2 i zaprosił premiera Morawieckiego do złożenia wizyty w Kijowie.

„Korzystając z okazji życzyłem Mateuszowi Morawieckiemu wesołych Świąt Wielkanocnych, które Polska i Polacy będą obchodzili już w najbliższą niedzielę” – poinformował szef ukraińskiego rządu.

PAP/RIRM

drukuj