fot. flickr.com

Ukraina: aresztowano dwóch domniemanych członków Państwa Islamskiego

Ukraińskie władze poinformowały w środę o zatrzymaniu dwóch osób podejrzanych o przynależność do organizacji Państwo Islamskie (IS) oraz osoby organizującej im przejazd z Syrii do Europy Zachodniej.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała w komunikacie, że „wykryto próbę wysłania bojowników organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie z Syrii przez Ukrainę do Europy Zachodniej”.

W trakcie przeszukania mieszkania w Charkowie na wschodzie Ukrainy „siły specjalne aresztowały organizatora siatki i dwie osoby przygotowujące się w sposób nielegalny do podróży do Europy” – napisano w oświadczeniu SBU.

„Pod przykrywką działalności religijnej (organizator) przyjął członków IS i przygotowywał do wysłania ich do Europy” – twierdzi SBU, nie precyzując o jakie kraje docelowe w Europie chodzi.

AFP dowiedziała się od pragnącego zachować anonimowość informatora, że organizatorem siatki jest Rosjanin. Z kolei rzeczniczka prasowa SBU Ołena Hitlianska poinformowała, że dwaj domniemani dżihadyści są Syryjczykami.

PAP/RIRM

drukuj