200 osób powiązanych z IS monitorowanych przez polskie służby

Polskie służby monitorują 200 osób mających powiazania z tzw. Państwem Islamskim. Chodzi o osoby, które przejeżdżały przez nasz kraj w ostatnim czasie, bądź posiadają polski paszport czy obywatelstwo. O sprawie informuje portal TVN24.

Według portalu, największą liczbowo grupę stanowią Czeczeni, którzy przebywali kiedyś w Polsce np. w obozach uchodźców.

Poseł Marek Opioła z sejmowej komisji ds. specsłużb zwraca uwagę, że wraz z czasem, kiedy komisja zajmowała się tą kwestią liczba osób, którzy współpracują z dżihadystami szybko rośnie.

– Półtora roku temu mówiliśmy o pięciu osobach, konkretnie z obywatelstwem polskim lub polskim paszportem. Później ta liczba rosła do 10, następnie 15, 20, a teraz w jakiś sposób został stworzony taki zbiór, gdzie jest łącznie 200 nazwisk. Pod tym względem możemy mówić o pewnego rodzaju wzmożonej aktywności, co było nieuniknione – dlatego, że cała Europa staje się celem i Polska też zaczyna być krajem, który dżihadyści rozpoznają – czy to jest szlak przerzutowy, czy to jest szlak podróżny. Na szczęście nie mieliśmy zdarzeń tego typu, że była to podróż docelowa – powiedział poseł Marek Opioła.

Poseł wyraził także niepokój w związku z tym, że rząd PO–PSL złożył deklaracje przyjęcia ponad 2 tys. uchodźców. Spodziewa się, że powstanie specjalny zespół, który będzie monitorował przyjazd tych osób.

Tzw. Państwo Islamskie obejmuje już obszar części Iraku oraz Syrii. Dzihadyści udając się do Europy rekrutują kolejnych bojowników. Zbierają także pieniądze na swoją działalność.

 

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl