fot. PAP/Wojtek Jargiło

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o TSUE: Dla suwerenności narodowej największym zagrożeniem jest ponadnarodowa władza sądowa

Dzisiaj największym zagrożeniem dla suwerenności narodowej jest ponadnarodowa władza sądowa wyrażana w tej chwili przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Władza ta ma na celu zastąpienie prawa krajowego prawem unijnym – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, politolog i historyk, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Parlament Europejski będzie w środę głosował nad rezolucją wzywającą Komisję Europejską do natychmiastowego stosowania rozporządzenia o warunkowości, która dotyczy kwestii tzw. praworządności.

– PE zapowiada pozwanie KE do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej za „bezczynność w sprawie mechanizmu praworządności”. (…) Decyzja jest konsekwencją przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji z marca, w której powiedziano, że łamanie zasad praworządności w państwach członkowskich UE może negatywnie wpływać na prawidłowe zarządzanie unijnym budżetem. (…) W rezolucji zobowiązano KE do przygotowania do 1 czerwca 2021 r. wytycznych w tej kwestii. Zdaniem europosłów mechanizm warunkowości w zakresie praworządności wszedł w życie 1 stycznia 2021 roku. Natomiast według polskiego rządu konkluzje szczytu UE z lipca i grudnia 2020 r. nie wprowadzały mechanizmu praworządności. To pokazuje dobrowolność interpretacji rozporządzeń unijnych – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Politolog zwrócił uwagę na Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który „składa się z sędziów desygnowanych przez rządy państw członkowskich Unii Europejskiej”.

– TSUE to organ sądowy nadrzędny wobec władz państwowych i narodów. W historii powszechnej nie było tak wszechwładnego, ponadnarodowego sądu. (…) On uzurpuje sobie prawo unieważnienia ustaw państwowych, a nawet tworzenia nowych ustaw. Dzisiaj największym zagrożeniem dla suwerenności narodowej jest ponadnarodowa władza sądowa wyrażana w tej chwili przez TSUE. Władza ta ma na celu zastąpienie prawa krajowego prawem unijnym – zaznaczył gość Radia Maryja.

Na pytanie o to, czy Polska jest zobligowana do realizacji wyroków TSUE, dr Krzysztof Kawęcki odpowiedział, że „trwa spór dotyczący tego, na ile zobowiązania są zgodne z traktatami unijnymi”.

– Prawnicy związani z UE uważają, że tak jest. Natomiast inne są interpretacje państw członkowskich, przede wszystkim Polski i Węgier – podkreślił politolog.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się także do przyjętego Funduszu Odbudowy.

Przyjęcie unijnego Funduszu Odbudowy powinno wiązać się z zastosowaniem przez polski rząd zasady wzajemności. Jeżeli UE wiąże fundusze unijne, w tym kredytowe, z zachowaniem tzw. zasady praworządności, to strona polska również powinna powiązać przyjęcie FO z zasadą zachowania suwerenności prawnej Polski. To bardziej spór natury politycznej niż prawnej. Dotyczy on funkcjonowania UE – wskazał dr Krzysztof Kawęcki.

Cała rozmowa z dr. Krzysztofem Kawęckim dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl