fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

Z. Kuźmiuk: Wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL potwierdza, że zasada dotycząca solidarności, bezpieczeństwa energetycznego nie jest pustym hasłem

Ten wyrok potwierdza, że zasada dotycząca solidarności, bezpieczeństwa energetycznego nie jest pustym hasłem – powiedział europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Polska wygrała z Komisją Europejską w sądzie Unii Europejskiej w sprawie decyzji dotyczącej umożliwienia Gazpromowi większego wykorzystania gazociągu OPAL. To naziemna odnoga rurociągu Nord Stream II, który omija nasz kraj.

Sędziowie z Luksemburga uzasadnili, że decyzja Komisji Europejskiej została wydana z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Europoseł Zbigniew Kuźmiuk zwraca uwagę, że ważna będzie reakcja Komisji Europejskiej na ten wyrok.

Ten wyrok potwierdza, że zasada dotycząca solidarności, bezpieczeństwa energetycznego nie jest pustym hasłem. Miejmy nadzieję, że europejski sąd będzie w tej sprawie konsekwentny. Zobaczymy jeszcze, jak zachowa się Komisja. Do tej pory jednak wszystko wskazywało, że ona wspiera interesy Gazpromu. Jeżeli KE nie będzie się odwoływała od decyzji i będzie to decyzja ostateczna, to oznacza, że do tego gazociągu będą miały możliwość dostępu także inne firmy, które będą miały gaz – mówi dr Zbigniew Kuźmiuk.

W  2016 roku Komisja Europejska wydała zgodę na większe wykorzystanie gazociągu OPAL. Wcześniej Rosjanie wykorzystywali tylko połowę jego mocy, choć przez lata starali się go zmonopolizować.

W ubiegłym roku polski rząd i spółka zależna PGNiG złożyły do unijnego sądu pozwy przeciwko KE w sprawie decyzji dotyczącej rurociągu. Warszawa argumentowała, że postanowienie KE jest niekorzystne dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Komisja Europejska może złożyć jeszcze odwołanie od orzeczenia Sądu do Trybunału Sprawiedliwości, ale musi być ono ograniczone tylko do kwestii prawnych.

 

RIRM

drukuj