fot. PAP/Rafał Guz

„Liczne zaniedbania Gronkiewicz-Waltz i jej zastępców”. Raport prac komisji weryfikacyjnej

Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji przedstawiła projekt raportu końcowego z ponad dwuletniej pracy tego gremium. Dokument będzie poddany pod głosowanie w przyszłym tygodniu.

Główna teza, jaką zawiera raport, mówi o tym, że w latach 2007-2016 prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej urzędnicy dopuścili się wielu zaniedbań. Uchybienia polegały m.in. na wydawaniu decyzji zwrotnych, kiedy miasto miało wewnętrzne opinie, że nie powinno dojść do reprywatyzacji.

Raport zawiera też postulaty legislacyjne, o czym mówił na konferencji przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.

Uregulowania w sposób jasny i precyzyjny w przepisach ustawowych, ażeby nie można było przekazywać w procesie reprywatyzacji nieruchomości, w której nieruchomość zamieszkują lokatorzy komunalni. Drugi postulat legislacyjny to w związku z faktem, że prezydent Warszawymożna powiedziećnie współpracuje z komisją, ponieważ skarży wszystkie decyzje w stosunku do mieszkańców – te odszkodowawcze i zadośćuczynieniowe. Przypominam, że środki, z których mają być wypłacane odszkodowania, pochodzą bezpośrednio z pracy komisji. Komisja je odzyskuje i te środki mogą trafiać do mieszkańców. Proponuję, żeby komisja zarekomendowała zmianę przepisów w taki sposób, aby środki zostały przesunięte do funduszu reprywatyzacyjnego, będącego pod nadzorem ministra finansów, i wtedy jeśli mieszkaniec nie kwestionuje decyzji wydanej przez komisję środki te są wypłacane – podkreślił Sebastian Kaleta.

Komisja weryfikacyjna swoją działalność rozpoczęła w czerwcu 2017 roku. Od tego czasu bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

Od maja ubiegłego roku przyznaje też odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom zreprywatyzowanych kamienic. Stołeczny ratusz uchyla się jednak od wypłaty świadczeń. Przez ponad 2 lata komisja wzięła pod lupę 1300 nieruchomości.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl