P. Jaki: Będę rekomendował komisji kolejne kary dla Hanny Gronkiewicz-Waltz

Szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki będzie rekomendował nałożenie kolejnych kar na prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy od początku prac komisji nie stawiła się na żadne przesłuchanie. Była wzywana kilkukrotnie.

W poniedziałek odbyła się pierwsza rozprawa na tzw. zasadach ogólnych. Gronkiewicz-Waltz została wezwana w charakterze świadka. Komisja nałożyła na nią 10 tys. zł grzywny za niestawiennictwo.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki na antenie Telewizji Trwam był pytany o kolejne kary dla prezydent stolicy.

– Jeżeli chodzi o kolejne kary, to ja będę je rekomendował komisji. Mam przekonanie, że polskie państwo musi być skuteczne. Pamiętajmy też o tym, że jak przychodziliśmy do Ministerstwa Sprawiedliwości, to w Warszawie rządziła niemalże mafia reprywatyzacyjna. Teraz, m.in., dzięki naszej pracy, jest ona w odwrocie. Część tych ludzi gdzieś się pochowała, część siedzi w aresztach, a części właśnie zabieramy kamienice. Uważam, że udało się zrobić bardzo duży postęp, a pani prezydent chowa głowę w piasek – mówił szef komisji weryfikacyjnej.

Nowelizacja ustawy o komisji przewiduje zwiększenie kar grzywny do 10 tys. zł za pierwsze niestawiennictwo przed komisję weryfikacyjną i do 30 tys. zł za kolejne. Nowe przepisy umożliwiają także zatrzymanie i doprowadzenie osoby na rozprawę.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca ubiegłego roku bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

RIRM

drukuj