Prezes NIK złoży wyjaśnienia ws. afery podkarpackiej

12 kwietnia prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski złoży wyjaśnienia w sprawie afery podkarpackiej. Przesłuchanie odbędzie się przed sejmową Komisją Odpowiedzialności Konstytucyjnej. O sprawie poinformowała „Rzeczpospolita”.

Według gazety to początek postępowania, które może skutkować postawieniem Krzysztofa Kwiatkowskiego przed Trybunałem Stanu. Sprawa prezesa NIK zaczęła się w 2015 r., gdy do mediów wyciekły fragmenty jego rozmów z podkarpackim posłem PSL Janem Burym dotyczące konkursów na wiceszefa delegatury w Rzeszowie.

Zdaniem śledczych miało dojść do ustawiania konkursów nie tylko w Rzeszowie, ale też w Łodzi i centrali NIK. W 2015 r. prokuratura wnioskowała do Sejmu o uchylenie immunitetów dla Jana Burego i Krzysztofa Kwiatkowskiego.

To dobry sygnał dla Polaków, że nawet osoby z wysokich stanowisk pociągani są do odpowiedzialności – za swoje działania powiedział poseł PiS Arkadiusz Czartoryski.

– W tej rozmowie wysoko postawiony urzędnik państwowy ostrzega i informuje polityka PSL-u o sytuacji, która jest po prostu naruszeniem prawa. Oczywiście, najpierw większość sejmowa, a następnie mandat pełnionej funkcji, chroniły pana prezesa Kwiatkowskiego przed odpowiedzialnością i wyjaśnieniem tej sprawy. Musimy mieć świadomość, że nikt nie powinien trzymać się takiej pozycji, która chroni przed odpowiedzialnością za czyny, które są łamaniem prawa – powiedział Arkadiusz Czartoryski.

Pierwotnie przesłuchanie Kwiatkowskiego miało się odbyć w marcu, ale nie udało się uzgodnić terminu. Dopiero w styczniu – jak informuje dziennik – komisja zapoznała się z opiniami dotyczącymi tego czy w tej samej sprawie mogą się toczyć postępowania w Sejmie i przed sądem.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl