M. Kuchciński: W Sejmie powołano Sekretariat Współpracy Międzyparlamentarnej Europy Środkowej i Wschodniej

W Sejmie powołano Sekretariat Współpracy Międzyparlamentarnej Europy Środkowej i Wschodniej. Jego zadaniem będzie merytoryczne i organizacyjne prowadzenie współpracy w regionie – poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„W Sejmie została powołana struktura w postaci Sekretariatu Współpracy Międzyparlamentarnej Europy Środkowej i Wschodniej. Jest to komórka analityczna i organizacyjna, której zadaniem będzie merytoryczne i organizacyjne prowadzenie współpracy w regionie” – napisał Marek Kuchciński na Twitterze.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka powiedział PAP, że Sekretariat będzie funkcjonował w strukturze Biura Spraw Międzynarodowych Kancelarii Sejmu. Jak dodał, jego powołanie jest spełnieniem deklaracji strony polskiej ze Szczytów Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej EUROWAW2017 i 2018.

„Podnosimy rangę współpracy międzyparlamentarnej w regionie. Dzięki nowej komórce, komunikacja i koordynacja wspólnych działań zostaną jeszcze bardziej poprawione” – podkreślił Grzegrzółka. Jak dodał, inicjatywa jest „potwierdzeniem planów kooperacji w tej części Europy”.

Według Grzegrzółki kolejną okazją do wypracowania wspólnych inicjatyw państw Europy Środkowej i Wschodniej – choćby w dziedzinie infrastruktury – będzie Forum Europa Karpat, które odbędzie się w czasie wrześniowego Forum Gospodarczego w Krynicy.

W ubiegłym tygodniu w Warszawie – w Sejmie i Senacie – odbył się III Szczyt Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej „#EUROWAW2018”. Uczestnicy szczytu dyskutowali m.in. o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej, która jest szansą dla rozwoju regionu, zwłaszcza w dziedzinie energetyki oraz polityki transportowej. Omawiano także rolę parlamentów w polityce międzynarodowej, zrównoważonego rozwoju, współpracy regionalnej oraz polityki migracyjnej.

Organizatorami Szczytu byli marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl