fot. https://twitter.com/AUTOSANsp

R. Weber: Sukces Rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych

Rządowy Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych rozwija się z roku na rok. Jego funkcjonowanie podsumował w Sejmie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Informacji ministra wysłuchali posłowie z sejmowych komisji infrastruktury oraz samorządu terytorialnego. Ustawa powołująca Fundusz weszła w życie w połowie 2019 roku. Celem Funduszu jest rozwój przewozów autobusowych poprzez przywracanie lub tworzenie nowych lokalnych połączeń. To z kolei ma przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu, które jest dużym utrudnieniem dla mieszkańców wsi i małych miejscowości.

W roku 2019 dzięki środkom z Funduszu dofinansowano ponad 1200 linii autobusowych, na co przeznaczono ponad 10 mln złotych. W roku 2020 wsparcie udzielono ponad 2800 liniom i wyniosło ono 140 mln zł, a w roku 2021 dofinansowano ponad 4 tys. linii autobusowych na kwotę 435 mln złotych.

Wiceminister Rafał Weber przekazał, że ze wstępnych szacunków dokonanych przez wojewodów wynika, że w tym roku samorządy będą wnioskowały o 550 mln zł w ramach Funduszu. Wiceszef resortu infrastruktury wskazał, że to dowód na sukces programu.

– Fundusz się rozkręca. Widać, że jednostki samorządu terytorialnego dostrzegają jego celowość, dostrzegają też potrzebę tworzenia linii autobusowych. Widzimy także, że pandemia COVID-19 przeorientowała rynek przewozów autobusowych. Pewna część firm, która funkcjonowała na rynku prywatnym – z racji tego, że nie mogła generować przychodu – siłą rzeczy musiała się z niego wycofać. Aktywność samorządowców i chęć utrzymania oferty transportowej pozwoliły na zastąpienie tych linii liniami użyteczności publicznej, które są wspierane z Rządowego Funduszu Przewozów Autobusowych – mówił Rafał Weber.

Podział środków Funduszu w danym roku budżetowym na poszczególne województwa jest dokonywany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj