Sejm: trwa debata nad projektem nowelizacji ustawy o TK

W Sejmie trwa debata nad projektem nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sejmowa Komisja Ustawodawcza poparła wczoraj projekt PiS-u.

Przewiduje on m.in. ponowny wybór następców pięciorga sędziów TK, których kadencja mija w 2015 roku. Pięciu nowych sędziów przy sprzeciwie posłów PiS-u wybrał 8 października poprzedni Sejm.

Teraz politycy PO podkreślają, że nowelizacja projektu jest niekonstytucyjna i grozi paraliżem państwa oraz,,zdublowaniem składu TK”.

Poseł Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej domagała się odwołania prac nad projektem. Podkreślała, że prace nad ustawa odbywają się w pośpiechu.

Poseł Marek Ast z PiS-u odnosząc się do tych zarzutów, przypomniał jak wyglądał proces legislacyjny.

Chciałbym podkreślić, że poseł wnioskodawca w uzasadnieniu bardzo precyzyjnie sformułował cele i założenia ustawy. Głównym założeniem i głównym celem jest po prostu konwalidowanie błędów, które zostały popełnione w poprzedniej kadencji w trakcie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Posłowie mogli sformułować poprawki, ale takich poprawek nie zgłoszono poza poprawkami legislacyjnymi, które zostały przyjęte i Komisja większością głosów zarekomendowała Wysokiej Izbie projekt ustawy o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – powiedział poseł Marek Ast.

Politycy PO od dłuższego czasu wywierają naciski na prezydenta Andrzeja Dudę, aby przyjął ślubowanie nowych sędziów TK. Zarzucają prezydentowi, że w ten sposób łamie konstytucję.

Jeżeli nowelizacja ustawy o TK wejdzie w życie w proponowanym kształcie, wybór nowych sędziów ruszy od nowa.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl