Pierwszy Dzień Praw Rodziny w Polsce

Dziś po raz pierwszy obchodzimy w Polsce Dzień Praw Rodziny. Uchwałę w tej sprawie wczoraj przyjął Sejm.  Dokument zachęca wszystkich obywateli, instytucje oraz władze do stałej troski o prawa rodzin.

Rodzina – w rozumieniu uchwały  – opiera się na trwałym związku mężczyzny i kobiety opartym na sakramencie małżeństwa.

Poseł Tadeusz Wożniak, który od kilku lat walczył o ustanowienie Dnia Praw Rodziny podkreśla, że celem uchwały jest uświadomienie wszystkim Polakom, że to właśnie rodzina jest fundamentem Państwa. To ona jest podstawową komórką w społeczną – dodaje.

– Pokazujemy, że fundamentem w państwie powinna być rodzina tradycyjna, a za taką uważamy trwały związek kobiety i mężczyzny otwarty na przekazywanie życia i zaspokojenie podstawowych potrzeb małżonków i dzieci. Tu więc wyraźnie określiliśmy, o jakiej rodzinie mówimy, na jakim fundamencie chcemy budować państwo. Rodzina musi być oparta na małżeństwie. Jako katolicy myślimy tu o ślubie kościelnym, ale w uchwale rozmawiamy na gruncie prawa świeckiego. Ślub kościelny także musi być zarejestrowany w urzędzie prawa cywilnego, a więc mówimy o tym, który ma skutki prawne w państwie –  wyjaśnia poseł.

 

Ustanowienie Dnia Praw Rodziny na 22 października nawiązuje do ogłoszenia przez stolicę apostolską Karty Praw Rodziny. Nastąpiło to 22 października 1983 roku.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl