fot. pixabay.com

Senat przyjął z poprawkami ustawę wiatrakową. Przepisami ponownie zajmie się Sejm

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wraca do Sejmu. Senatorowie głosami przedstawicieli opozycji wnieśli do niej poprawki. Senat m.in. zmienił minimalną odległość elektrowni wiatrowych od zabudowań na 500 metrów. To o 200 metrów mniej, niż zaproponował Sejm.

Wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska, podkreślił podczas debaty w izbie wyższej parlamentu, że ta odległość jest kompromisem.

Dyskusja polityczna i parlamentarna w Sejmie – uwzględniając liczne protesty środowisk z całej Polski – została skierowana na moment kompromisu i wyznaczono minimalną odległością 700 metrów – zaznaczył.

Poprawkami Senatu zajmie się teraz Sejm. Ustawa, które wyszła z izby niższej parlamentu liberalizuje przepisy dotyczące budowy wiatraków znosząc tzw. zasadę 10H. Odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań musi obecnie wynosić przynajmniej dziesięciokrotność wysokości takiej instalacji.

Rząd szacuje, że przy odległości wynoszącej 700 m na lądzie może powstać między 4 a 6 GW nowych mocy wiatrowych. Zmiana ustawy odległościowej jest jednym z 37 kamieni milowych, które Polska ma zrealizować, aby otrzymać środki z Krajowego Planu Odbudowy.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl