fot. flickr.com

Wzrasta liczba oszustw komputerowych w sieci

Od początku roku w Polsce znacząco wzrosła liczba oszustw komputerowych i niebezpiecznych incydentów w sieci. Minister cyfryzacji Marek Zagórski tłumaczył w Sejmie, że sytuacja ma związek z pandemią koronawirusa. W tym okresie zarówno instytucje, jak i obywatele znacznie częściej korzystają z usług internetowych. 

Od stycznia do końca czerwca br. zgłoszono w Polsce ponad 16 tys. skarg użytkowników. Z tego ponad 5 tys. uznano za niebezpieczne incydenty, a 4 tys. za oszustwa. Liczba zdarzeń w ciągu sześciu miesięcy jest zbliżona do całego ub.r.

Minister Marek Zagorski wskazał, że najbardziej narażone na ataki cyberprzestępców są ludzie młodzi.

– To przede wszystkim dzieci i młodzież do 18. roku życia, dlatego że one spędzają najwięcej czasu w sieci. Są najbardziej narażone na ataki. Dwie pozostałe grupy bardzo istotnie narażone to klienci banków oraz użytkownicy bankowości mobilnej. Jeżeli mówimy o wyłudzeniach, to największa pokusa jest tam, gdzie te pieniądze są wprost do zdobycia. Narażeni są także klienci telefonii mobilnej z uwagi na popularność i zasięg, powszechność tych usług – mówił szef resortu.

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy m.in. z głównymi operatorami podjęli działania, które mają weryfikować oszustów w sieci. Powstała też specjalna lista z podejrzanymi stronami. Obecnie widnieje na niej blisko 3 tys. domen.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl