fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydencki minister tłumaczy ewentualne podpisanie przez głowę państwa polskiego noweli Kodeksu postępowania administracyjnego amerykańskim senatorom

Prezydencki minister Jakub Kumoch w liście do amerykańskich senatorów przekonuje, że nowela Kodeksu postępowania administracyjnego pozwala na to, aby osoby pozbawione mienia mogły ubiegać się o rekompensatę. Prezydent Andrzej Duda ostateczną decyzję w sprawie noweli ma podjąć po przyjęciu jej przez Sejm.

Minister Jakub Kumoch zaznacza, że „możliwe podpisanie” ustawy będzie motywowane przez „najwyższy interes Polski i jej obywateli”.

List jest odpowiedzią na pismo wystosowane przez 12 amerykańskich senatorów z obydwu partii, którzy zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie noweli. Prezydencki minister zaznacza, że nowela jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego ogłoszonego jeszcze przed objęciem urzędu przez Andrzeja Dudę. Zaznaczył, że zawarta w proponowanym prawie klauzula wprowadza 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia tylko w postępowaniach administracyjnych. Zapewnił też, że osoby pozbawione mienia przez komunistyczne władze nadal będą mogły ubiegać się o rekompensatę w drodze procesów cywilnych.

Tymczasem Szewach Weiss, były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce, ocenił, że po 30 latach od wydania decyzji administracyjnej nie jest możliwe postępowanie w celu jej zakwestionowania. Jego zdaniem Polska powinna zastanowić się, jak zadośćuczynić Żydom.

Obecna sytuacja jest pokłosiem m.in. niezajmowania się sprawą reprywatyzacji przez wiele lat – ocenia senator PiS, Krzysztof Mróz.

– Środowiska żydowskie, bo to nie tylko państwo Izrael, ale też diaspora żydowska, która jest w różnych krajach na świecie, od lat sygnalizowała roszczenia w stosunku do Polski. Także tzw. roszczenia mienia bezspadkowego. To jest niemożliwe do zaakceptowania dla Polski. Niestety jest to pochodna tego, że niektóre kraje (na przykład Węgry) uległym tym roszczeniom i naciskom – powiedział  Krzysztof Mróz.

W lipcu ustawę z poprawkami przyjął Senat. Dziś o godz. 18.00 poprawki ma rozpatrzyć sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach. Głosowanie nad całością noweli odbędzie się prawdopodobnie na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejmu.

Zuzanna Dąbrowska, Warszawa/RIRM

drukuj