fot. twitter.com/PolskiSenat

Podczas dzisiejszych obrad Senatu zapadnie decyzja ws. nowego Rzecznika Praw Obywatelskich

W Warszawie dziś drugi dzień posiedzenia Senatu. Podczas obrad zapadnie decyzja w sprawie nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejm powołał na to stanowisko wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Jego kandydaturę popiera tylko partia rządząca. Opozycja, która ma w Senacie większość, zamierza głosować przeciwko.

Sejm powołuje Rzecznika Praw Obywatelskich zwykłą większością głosów. W ubiegłym miesiącu Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało kandydaturę wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka. Teraz kandydata musi zaakceptować jeszcze Senat.

Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Lewica zapowiedziały, że nie poprą tej kandydatury. Opozycja zarzuca Piotrowi Wawrzykowi, że jest zaangażowany w politykę i tym samym nie będzie bezstronnym rzecznikiem.

Wybór nowego RPO może zależeć zatem od głosów senatorów niezależnych. Ci jednak, podobnie jak totalna opozycja, nie chcą poprzeć kandydata PiS. Jeżeli większość senatorów zagłosuje przeciwko kandydaturze obecnego wiceministra, Sejm powoła na to stanowisko inną osobę.

Podczas dzisiejszych obrad senatorowie zajmą się również projektami uchwał w sprawie Aleksieja Nawalnego oraz podatku od reklam w mediach.

TV Trwam News

drukuj