fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat podjął uchwałę w 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego

Senat podjął dziś uchwałę w 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. „Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Jego pamięci i oddaje cześć Jego zasługom dla sprawy narodowej” – głosi uchwała.

Głosowało 98 senatorów, 95 było za, nikt nie był przeciw, 3 wstrzymało się.

W uchwale przypomniano, że „książę Adam Czartoryski odegrał wybitną i wyjątkową rolę w polskiej polityce pierwszej połowy XIX wieku”.

Książę Adam Jerzy Czartoryski był głównym orędownikiem sprawy polskiej w czasie Kongresu Wiedeńskiego, którego uchwały – choć niezadowalające z punktu widzenia sprawy polskiej – stworzyły namiastkę państwa polskiego w postaci powołanego Królestwa Polskiego oraz potwierdziły na forum europejskim prawa narodu polskiego, dając dyplomatyczną podstawę do ich obrony na forum międzynarodowym przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

Przypomniano również, że w czasie Powstania Listopadowego Czartoryski stanął na czele Rządu Narodowego, a po powstaniu – skazany przez władze carskie na karę śmierci – zorganizował ośrodek (umownie, od siedziby księcia, określany jako Hotel Lambert), który prowadził skuteczną akcję dyplomatyczną na rzecz sprawy polskiej. Książę był również opiekunem emigrantów i kultury narodowej tworzonej na Wielkiej Emigracji.

„Wszystko to czyni go wybitnym reprezentantem polityki polskiej w jednym z najtrudniejszych momentów naszej historii” – napisano w uchwale.

„Przypadająca 15 lipca 160. rocznica śmierci jest znakomitą okazją do wyrażenia mu należnego uznania ze strony niepodległej Polski, dla której powstania tak wytrwale pracował” – podsumowano.

PAP

drukuj