fot. flickr.com

Senat zajmie się dziś wnioskiem Komorowskiego ws. JOW-ów

Senat, na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu, zajmie się prezydenckim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie m.in. Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Bronisław Komorowski wyszedł z taką inicjatywą po przegranej I turze wyborów prezydenckich.

W ubiegłym tygodniu cztery senackie komisje zarekomendowały izbie przyjęcie wniosku o przeprowadzenie plebiscytu. Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości, powołując się na opinie konstytucjonalistów, chcą odrzucenia propozycji prezydenta. Jako powód podają niezgodność dokumentu z ustawą zasadniczą.

Senator Bogdan Pęk podkreśla, że referendum będzie miało jedynie charakter opiniodawczy.

– Wniosek pana prezydenta jest niekonstytucyjny, bowiem – zgodnie z opinią konstytucjonalistów – zmiany konstytucji można dokonać wyłącznie poprzez głosowanie większością 2/3 głosów zgromadzenia narodowego, a więc połączonych izb Sejmu i Senatu. To jest typowe działanie propagandowe. Referendum będzie miało jedynie charakter opiniotwórczy, a więc opinia zostanie wyrażona w kosztowny sposób– zwraca uwagę senator.

Wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych to podstawowy postulat Pawła Kukiza. W pierwszej turze głosowania uzyskał on trzeci, ponad 20-procentowy wynik. Prezydent chce przejąć głosy wyborców muzyka. Referendum miałoby się odbyć 6 września. Koszt jego przeprowadzenia to 100 mln zł.

RIRM

drukuj