Senackie komisje rozpatrzą dziś nowelizację Karty Nauczyciela

Połączone senackie komisje rozpatrzą dziś nowelizację Karty Nauczyciela. W połowie czerwca zmiany przyjął Sejm.

Na godz. 16.00 zaplanowano posiedzenie dwóch połączonych komisji: senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Nowela Karty Nauczyciela zakłada, że we wrześniu tego roku nauczyciele dostaną podwyżkę; średnie wynagrodzenie nauczycieli wzrośnie o 9,6 proc. Nowela wprowadza też dodatek dla nauczycieli stażystów, określa minimalną wysokości dodatku za wychowawstwo i skraca ścieżkę awansu. Zapisy zawarte w noweli to wynik porozumienia, jakie rząd podpisał w kwietniu z „Solidarnością” – zaznacza minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

– Rząd PiS dotrzymuje złożonych obietnic i to jest kolejna obietnica, którą realizujemy tak szybko, jak jest to możliwe. Dwa dodatki, które zostały zniesione, zostały włączone do podwyżki zasadniczej, która miała miejsce kilkanaście miesięcy temu. Łącznie podwyżki, które rząd PiS zaproponował nauczycielom wyniosły, zgodnie z postulatem jednej z pań poseł, ponad 21 proc. W tym roku, dzięki tej ustawie, nauczyciele otrzymają od września kolejne, prawie 10 proc. dodatkowego wynagrodzenia – wskazuje minister.

Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września 2019 r. z wyrównaniem od 1 września. Po wdrożeniu nowelizacji wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty wzrośnie o 244 zł brutto, nauczyciela kontraktowego o 251 zł brutto, nauczyciela mianowanego o 285 zł brutto, a nauczyciela dyplomowanego o 334 zł brutto.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj