fot. PAP

„Mieszkanie dla Młodych” – ukłon w stronę deweloperów?

Osoby, które skorzystają z programu „Mieszkanie dla Młodych” będą mogły nabyć lokal jedynie na rynku pierwotnym. Senat większością głosów koalicji rządzącej nie wniósł, m.in. poprawki PiS.

Wspomniana poprawka przewidywała możliwość zakupu pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Za przyjęciem ustawy o wspieraniu młodych bez poprawek zagłosowało 52 senatorów, dziesięciu było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu.

Senator Krzysztof Słoń jeszcze przed głosowaniem apelował do izby o przyjęcie poprawki, która jak stwierdził „ten wysoce komercyjny produkt, jakim jest ta ustawa, uczyni bardziej ludzkim”.

Polityk zaproponował poprawkę dającą możliwość małżeństwom, w których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym, aby znalazły się w rozszerzeniu umożliwiającym staranie się o mieszkanie lub dom większe o 10 m².

– Taką możliwość przewiduje już strona rządowa, wprowadzając zapis, że tam gdzie w rodzinach będzie wychowywanych troje i więcej dzieci, dopuszczalne jest, by te rodziny starały się o mieszkanie lub dom większy o 10 m². Również rodziny z osobami niepełnosprawnymi w stopniu znacznym, w tym z dziećmi, wydaje się, że zasługują na takie potraktowanie przez Wysoką Izbę. Wprowadzenie tej poprawki nie naruszy ani strony finansowej, ani też nie opóźni prac nad tą ustawą – argumentował senator Krzysztof Słoń.

Głos zabrał także senator Robert Mamątow. Jak stwierdził, ustawa ma charakter antyspołeczny.

– Ta ustawa jest potrzebna; z tym, że nie w tej formie. Ta ustawa jest antyspołeczna, tzn. jest skierowana do wąskiej grupy przedsiębiorców i bogatych młodych ludzi. Można było przy pomocy naszych poprawek tę ustawę wspólnymi siłami dopracować i byłoby to z pożytkiem dla młodych ludzi. My nie możemy jej poprzeć, oczywiście wstrzymamy się, ale szkoda, że nie popracowaliśmy razem nad tą ustawą – powiedział senator Mamątow

Celem ustawy jest wsparcie osób do 35. roku życia w zakupie pierwszego nowego mieszkania. O dopłatę będą mogły ubiegać się też osoby, które kupią od dewelopera lub zbudują dom jednorodzinny. Pomoc państwa ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego oraz spłacie części kredytu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

RIRM 

drukuj