Senat o projekcie dot. solidarności z Francją

Senat zajmował się m.in. projektem uchwały wyrażającej solidarność Polski z Francją. „Uważamy, że tylko wspólny głos państw UE oraz wolnego świata ws. metod walki z terroryzmem pozwoli na poprawę bezpieczeństwa Europejczyków” – podkreślono w projekcie.

W  trakcie debaty senatorowie podzielili się jednak w kwestii, czy w treści uchwały powinny znaleźć się m.in. zapisy o współpracy służb specjalnych w walce z terroryzmem.

Do projektu zgłoszono szereg poprawek i został ponownie skierowany do komisji senackiej. Senator PiS Kazimierz Wiatr zwrócił uwagę, m.in. na fakt, że problem terroryzmu ma zasięg globalny.

– Kryzys demograficzny Europy sprzyja zjawiskom dotyczącym kondycji etycznej narodów europejskich. W dużej mierze jest to odsunięcie dekalogu, zasad chrześcijańskich i całego wielkiego dziedzictwa Europy łacińskiej. Zjawiska te są platformą i pożywką dla tego rodzaju działań, okolicznością sprzyjającą. W tej uchwale mamy przez różne przypadki odmienione słowa: Europa, europejski, Europejczyk. Tak, jakby to był problem europejski. Problem terroryzmu i tego wydarzenia ma jednak charakter globalny. Nie ma co do tego wątpliwości i taki charakter mają moje trzy – uważam – istotne poprawki – powiedział Kazimierz Wiatr.

W porządku obrad znalazł się także projekt uchwały w 50. rocznicę wysłania przez biskupów polskich historycznego listu do biskupów niemieckich.

Senat RP wyraża wdzięczność biskupom polskim, za obronę polskiej tożsamości, prawa narodu do suwerenności i wolności, w tym do szukania własnej drogi w rozwiązywaniu bolesnych problemów z przeszłości – napisano w projekcie uchwały autorstwa PiS.

Senatorowie uczcili też minutą ciszy ofiary zamachów w Paryżu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl