Senat przyjął kolejne nowelizacje ustaw

Lepszy dostęp do świadczeń zdrowotnych, większe nakłady na służbę zdrowia czy bezpłatna pomoc prawna dla bezrobotnych i niepełnosprawnych – to tylko kilka nowelizacji ustaw, które wczoraj późnym wieczorem przyjął Senat.

Wczoraj do późna trwały obrady Senatu. Senatorowie przyjęli szereg ustaw, m.in. tzw. Ustawę 2.0 o szkolnictwie wyższym i nauce, która przewiduje zmiany w działaniu uczelni wyższych oraz ich finansowaniu. Nowa ustawa zastąpi cztery dotychczas obowiązujące. Projekt trafi jeszcze raz pod obrady Sejmu.

Senatorowie przegłosowali także ustawę, która ułatwi dostęp do świadczeń zdrowotnych poza kolejką osobom zesłanym do obozów pracy w III Rzeszy lub Związku Radzieckim.

Za 6 lat wzrosną także nakłady na służbę zdrowia do 6 proc. PKB. To jeden z elementów porozumienia między resortem zdrowia a lekarzami rezydentami z lutego bieżącego roku.

Zmiany nastąpią także w bezpłatnej pomocy prawnej. System obowiązuje od dwóch lat i jego celem jest wparcie dla tych, którzy nie mają możliwości uzyskania profesjonalnej obsługi. Teraz bezpłatna pomoc prawna będzie skierowana także dla bezrobotnych, niepełnosprawnych, dłużników czy osób eksmitowanych z mieszkań.

Senat przegłosował również ustawę, która przewiduje utworzenie Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Order będzie przyznawany przez prezydenta Andrzeja Dudę tym, którzy szczególnie zasłużyli się dla Polski i społeczeństwa.

Podczas obrad Senatu przyjęto także nowelizację, która przewiduje obniżenie uposażenia parlamentarzysty za niestosowne zachowanie na sali posiedzeń.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl