fot. PAP/Rafał Guz

Senat wznowi prace nad nowelizacją Prawa łowieckiego

Senat będzie dalej pracował nad nowelizacją Prawa łowieckiego. Dziś rano zdecydowały o tym połączone senackie komisje środowiska i rolnictwa. W trakcie wczorajszej debaty senatorowie Platformy Obywatelskiej zgłosili wniosek o odrzucenie ustawy w całości.

Prace nad nowelizacją trwały wiele miesięcy. W debacie nad kształtem przepisów uczestniczyli rolnicy, łowczy oraz organizacje ekologiczne.

Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz udziału nieletnich w polowaniach. We wtorek senackie komisje zaproponowały, żeby obniżyć wiek dzieci mogących brać udział w polowaniach do 15. roku życia. Przepisy zakładają ponadto zwiększenie do 150 m odległości od zabudowań, gdzie będzie można prowadzić odstrzał. W nowelizacji zapisano także, że nie będzie można wykorzystywać żywych zwierząt do szkoleń psów myśliwskich.

– Prace nad zmianami w Prawie łowieckim zmierzają ku końcowi. Odbyliśmy posiedzenie połączonych komisji rolnictwa i środowiska. Odbyła się też gorąca debata z udziałem senatorów i zaproszonych gości, wśród których byli tzw. ekolodzy, którzy różne propozycje zgłaszali, włącznie z przeciwnikami łowiectwa. Chcę zwrócić uwagę, że łowiectwo to nic innego, jak wykonywanie zadań zleconych przez Skarb Państwa i tym się zajmuje Polski Związek Łowiectwa oraz myśliwi. Dość mocno była też podnoszona kwestia udziału nieletnich w polowaniu – mówił senator Zdzisław Pupa, szef senackiej Komisji Środowiska.

Nowe Prawo łowieckie zwiększa nadzór ministra środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim. Nowelizacja reguluje też kwestie związane z szacowaniem szkód i wypłat odszkodowań. Koła łowieckie będą nadal wypłacały odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę czy w czasie prowadzenia polowania. Myśliwi nie będą jednak sami – tak jak dotychczas – szacować szkód.

Dziś rano połączone senackie komisje środowiska i rolnictwa opowiedziały się przeciwko wnioskowi o odrzucenie w całości Prawa łowieckiego.

     

RIRM

drukuj