Senat: wystawa poświęcona żołnierzom AK

„Żołnierze Oddziału «Zenona» 34. Pułku Piechoty AK”to tytuł wystawy, którą w Senacie otworzył marszałek izby Stanisław Karczewski.

Ekspozycję tworzy 128 zdjęć żołnierzy oraz fotografie z okresu II wojny światowej. Przybliżają one historię partyzanckiego oddziału dowodzonego podczas okupacji niemieckiej na Podlasiu przez mjr. Stefana Wyrzykowskiego, ps. ,,Zenon”.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił podczas otwarcia wystawy, że jest ona w obecnych czasach bardzo potrzebna.

Bardzo dziękuję za to, że ta wystawa może w Senacie być wystawiona. Państwa obecność świadczy o tym, że jest ona potrzebna. Jeszcze nie tak dawno o Żołnierzach Wyklętych, żołnierzach AK i żołnierzach, którzy walczyli i oddawali życie za Polaków mówiono, że byli to bandyci. Bardzo się cieszę, że w wyniku państwa decyzji, w wyniku głosu suwerena, nie ma już w Sejmie ani w Senacie tych ludzi, którzy tak nazywali naszych bohaterów – powiedział Stanisław Karczewski.

W powojennej Polsce major i jego żołnierze byli represjonowani. Skazano ich na sześć lat więzienia. Później ich historia była przemilczana.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, żołnierze oddziału mjr. Wyrzykowskiego – mjr. Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek” i kpt. Ryszard Zaremba ps. „Sawa” oraz członkowie rodzin żołnierzy.

Mjr. Sobieszczak i kpt. Zaremba zostali odznaczeni przez Marszałka Karczewskiego Orłami Senackimi. Wystawę przygotowało Stowarzyszenie Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 1. Pułku Strzelców Konnych w Międzyrzecu Podlaskim.

RIRM

drukuj