fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat zajmie się we wtorek nowelizacją ustaw sądowych

Już jutro w Senacie ruszają prace nad nowelizacją ustaw sądowych, w tym tzw. ustawą dyscyplinującą sędziów. Pakiet nowelizacji przyjętych pod koniec roku przez Sejm zmienia m. in. zasadę wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Najwięcej kontrowersji budzi tzw. ustawa dyscyplinująca, przez opozycję nazywana „ustawą kagańcową”. W myśl przepisów przygotowanych przez PiS sędziemu publicznie kwestionującemu niezależność sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa może grozić wykluczenie z zawodu.Zwiększono także zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych. Znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu.

Na jutro na godz. 16.00 zaplanowano wznowienie posiedzenia senackich komisji ustawodawczej oraz praw człowieka, które procedują przepisy. W środę rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Senatu,

Od lat środowisko sędziowskie samo nie postuluje żadnych zmian. A głębokiej reformy oczekują Polacy – zaznaczył wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin.

– W środowisku sędziowskim nie ma dzisiaj żadnej propozycji głębszych reform. Środowisko sędziowskie opowiada się wyłącznie za utrzymaniem statusu quo, a ten status quo jest – delikatnie mówiąc – daleki od doskonałości. Jest powszechne oczekiwanie Polaków ponad podziałami rząd-opozycja, że jednak jakieś zmiany w funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości zajdą. Można krytykować to, co wprowadza rząd Zjednoczonej Prawicy od przeszło czterech lat, ale oczekiwałbym i od opozycji i od środowisk prawniczych, że przedstawią alternatywne rozwiązania – wskazał wicepremier Jarosław Gowin.

Sytuacja praworządności m.in. w Polsce może być omawiana na wtorkowym posiedzeniu Komisji Europejskiej. Z kolei w czwartek Parlament Europejski ma przyjąć rezolucję, wzywającą Komisję Europejską do zawnioskowania o specjalne środki ws. Polski. Chodzi o to, by Trybunał Sprawiedliwości UE w praktyce zawiesił działanie nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj