fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat zbierze się dziś na uroczystym posiedzeniu z okazji 30-lecia pierwszych wolnych wyborów

W ramach obchodów 30-lecia pierwszych wolnych wyborów do Senatu odbędzie się dziś uroczyste posiedzenie Wyższej Izby Parlamentu. Przybędą na nie między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

W posiedzeniu organizowanym w Sali Kolumnowej Sejmu wezmą udział też ministrowie oraz marszałkowie obu izb. Zaproszono również senatorów poprzedniej kadencji i byłych prezydentów. Uroczyste posiedzenie Senatu poprzedziła rozpoczęta o godz. 9.00 Msza św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

To dobra, choć nie jedyna forma uczczenia rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. – mówi senator PiS Marek Pęk.

– To będzie jedna z wielu uroczystości, które upamiętnią te wybory, wydarzenie jak najbardziej ważne o pewnym charakterze symbolicznym w naszej, jeszcze młodej, demokracji. Myślę, że Senat jest instytucją, która może czcić takie wydarzenia w sposób spokojny i zdystansowany. Myślę, że to jest dobra forma – wskazuje Marek Pęk.

4 czerwca 1989 r. przeprowadzono pierwszą turę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu.

Wybory odbyły się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu i zakończyły się zwycięstwem „Solidarności”. Głosowanie z 4 czerwca było jednym z czynników, które doprowadziły do upadku komunizmu i przemian demokratycznych w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej.

RIRM

drukuj