W senackich komisjach trwają prace ws. nowelizacji ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości

Senatorowie rozpoczęli prace nad uchwalonymi wczoraj przez Sejm nowelizacjami ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości. W tej sprawie trwa wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Komisje pracują nad nowelizacją ustawy dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Zakłada ona publikację trzech dotychczas nieopublikowanych „rozstrzygnięć” TK z 2016 r.

Natomiast senacka komisja praw człowieka rozpatruje nowelizację ustaw o ustroju sądów powszechnych, Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, a także nowelę ustawy o SN.

Prawnik Marcin Jakóbczyk mówił, że celem tych ustaw jest osiągnięcie kompromisu w sporze z Komisja Europejską.

­ – Dla nas tak naprawdę – w znaczeniu dla przeciętnego obywatela czy też praworządności w Polsce – to są zmiany kosmetyczne w stosunku do tych, które były do tej pory procedowane przez obóz dobrej zmiany. Jednocześnie KE będzie zadowolona z faktu, że rząd polski w jakiś sposób ustosunkował się do jej zaleceń. Co wprowadzają proponowane zmiany? Przede wszystkim to nie prezydent – jak to miało mieć miejsce do tej pory – a KRS będzie decydował o tym, czy sędzia po upływie 65 roku życia będzie mógł dalej zajmować stanowisko sędziego. Kolejna rzecz – w przypadku sędziów SN to prezydent będzie mógł udzielić pozwolenia na dalsze sprawowanie tej funkcji – wskazał Marcin Jakóbczyk. 

Nowelizacja daje też alternatywne wyjście dot. zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w przypadku, gdy z tego obowiązku w odpowiednim terminie nie wywiąże się I prezes SN. Wówczas posiedzenie będzie mógł zwołać najstarszy wiekiem członek KRS, będący sędzią lub sędzią w stanie spoczynku.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadza natomiast m.in. osobny budżet Izby Dyscyplinarnej SN

Niewykluczone, że projekty ustaw dot. sądownictwa trafią także pod obrady Senatu. Dziś zostanie wznowione posiedzenie wyższej izby, która rozpoczęła pracę w środę.

RIRM

drukuj