fot. PAP/Mateusz Marek

W Senacie trwa posiedzenie komisji ustawodawczej ws. ustawy o ochronie zwierząt

W Senacie trwa posiedzenie komisji ustawodawczej, która rozpatruje nowelę ustawy o ochronie zwierząt. W ubiegłym tygodniu, po burzliwych obradach, tzw. Piątkę dla zwierząt przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość przyjął Sejm.

Do udziału w posiedzeniu komisji zaproszeni zostali przedstawiciele organizacji prozwierzęcych, rolniczych, a także przedsiębiorcy. W posiedzeniu licznie biorą udział także posłowie. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zadeklarował, że w izbie wyższej prace nad nowelą będą merytoryczne i nie będą prowadzone w pośpiechu.

Zdaniem posła Solidarnej Polski Tadeusza Cymańskiego, w Sejmie zabrakło pogłębionej dyskusji na temat noweli, stąd dobrze, że Senat bardziej szczegółowo omówi jej zapisy.

–  W ramach ustawy jest wiele kontrowersyjnych zapisów. Jest zapis, który pozwala ingerować w mir domowy – to jest bardzo źle przyjmowane, zwłaszcza na wsi. Szanuję miłość i zainteresowanie zwierzętami, ale wokół organizacji ekologicznych istnieją kontrowersje. Nie wiem, co jest w stanie zrobić Senat, bo „kości zostały rzucone”, ale Senat może poprawić i o tym chcemy też rozmawiać. Jesteśmy gotowi do dyskusji – podkreślał Tadeusz Cymański.

Najprawdopodobniej na 9 października zwołane zostanie specjalne posiedzenie Senatu, na którym izba zajmie się tzw. Piątką dla zwierząt.

Nowela ustawy o ochronie zwierząt zakłada m.in. wygaszenie przemysłu futrzarskiego oraz ograniczenie uboju rytualnego na eksport.

Tymczasem przed Sejmem trwa protest rolników przeciwnych ustawie. Przed budynkiem parlamentu rozłożyli główki kapusty mające symbolizować posłów, którzy poparli – zdaniem protestujących – szkodliwą dla polskiej wsi nowelę.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj