PAP/Mateusz Marek

Trwa spotkanie prezesa PiS J. Kaczyńskiego z liderem Porozumienia J. Gowinem 

W siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej, popołudniu, rozpoczęło się spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Porozumienia Jarosławem Gowinem.

W rozmowach dotyczących przyszłość Zjednoczonej Prawicy uczestniczy też premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek wieczorem z kolei doszło do spotkania Jarosława Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro.

Na środę  zaplanowano kolejną turę rozmów kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości ws. przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Politolog dr Tomasz Krawczuk ocenia, że niesnaski wewnątrz Zjednoczonej Prawicy stanowią próbę sił i finalnie koalicja przetrwa.

– To są ruchy na pokaz. Zbigniew Ziobro – proszę pamiętać – jest personalnie twarzą zmian w systemie sprawiedliwości. Słabo sobie wyobrażam sytuację, w której resort byłby pozbawiony Zbigniewa Ziobro. To byłaby po prostu zmiana pewnej jakości; także w sensie marketingowym rzecz nieopłacalna. Ja traktuję te nieporozumienia czy niesnaski, które są wewnątrz koalicji rządzącej, jako pewnego rodzaju symboliczną próbę sił. Od czasu do czasu podmioty, które tworzą koalicję, muszą zamanifestować swoją domniemaną albo rzeczywistą siłę polityczną i wtedy dochodzi do zgrzytu – wskazuje dr Tomasz Krawczuk.

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy pojawił się po głosowaniu w Sejmie nad projektem noweli ustawy dotyczącej ochrony zwierząt. Mimo dyscypliny podczas głosowania zmian nie poparli członkowie Solidarnej Polski, Porozumienia oraz grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy już nie istnieje.

RIRM

drukuj