fot. senat.gov.pl

Senat o ograniczeniu odpraw dla prezesów państwowych spółek

Senatorowie zajmą się dziś nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ogranicza odprawy dla prezesów spółek Skarbu Państwa. Wczoraj projekt ustawy przyjął Sejm.

W myśl noweli osoby, które otrzymają wysoką odprawę będą musiały zapłacić 70-proc. podatek. Wcześniej PiS chciało 65 proc. stawki.

Przed samym głosowaniem w Sejmie poseł Andrzej Czerwiński z PO zaproponował, że w ciągu dwóch tygodniku Platforma przedstawi kompleksowy projekt ustawy porządkujący te sprawę. Mówił, że nie można leczyć choroby złym lekarstwem.

Poseł PiS-u Gabriela Masłowska podkreśliła, że propozycja jest nie do przyjęcia.

– Państwo mieliście czas na uregulowanie tych kwestii – udoskonalenie rozwiązań już przyjmowanych – osiem lat. Natomiast wydłużenie o dwa tygodnie oznaczałoby tylko tyle, że ustawa nie będzie obowiązywała z dniem pierwszego stycznia, ponieważ rozliczenie PIT-u musi nastąpić wcześniej, dlatego nie możemy się zgodzić na tę propozycję. Jest to obliczone tylko na to, żeby nasza ustawa po prostu nie weszła w życie – powiedziała poseł Gabriela Masłowska.

Podatek miałby być naliczany po przekroczeniu określonych limitów. W przypadku odpraw przyjęto próg trzymiesięcznego wynagrodzenia. Wobec odszkodowań z tytułu umów o zakazie konkurencji zaproponowano wysokość odpowiadającą sześciu pensji.

RIRM

drukuj