fot. PAP/Leszek Szymański

Senat przyjął nowelizację ustawy o wzroście nakładów na opiekę zdrowotną

Senatorowie bez poprawek przegłosowali nowelizację ustawy ws. wzrostu nakładów na opiekę zdrowotną. Środki na zdrowie mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 roku. Projekt ustawy trafi teraz do podpisu prezydenta.

Politycy Platformy Obywatelskiej jeszcze podczas prac nad projektem ustawy w senackiej Komisji Zdrowia domagali się dojścia do 6 proc., ale szybciej – w trzy lata.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podkreślał, że ustawa nazywana potocznie „Zdrowie+” skupia się na niespotykanym dotychczas w historii wzroście nakładów, który ma charakter planowy, systematyczny i systemowy.

– To ponad 547 mld złotych w skali 10 lat. Nie jestem historykiem parlamentaryzmu, ale mam wrażanie, że trudno byłoby w ogóle w historii znaleźć ustawę o takim wielkim ciężarze, oczywiście poza ustawami budżetowymi. Proszę państwa, dla porównania ustawa o opiece nad dziećmi, która wprowadziła program 500 plus, generuje 241 mld złotych w 10 lat. To pokazuje, jak ogromna jest skala tego zjawiska, o którym mówimy – wskazywał Konstanty Radziwiłł.

Zwiększenia środków na zdrowie domagają się także rezydenci, którzy przez blisko miesiąc prowadzili głodówkę. W ich ocenie poziom 6,8 proc. powinien zostać osiągnięty w 2021 r. Zebrali 150 tys. podpisów pod obywatelskim projektem w tej sprawie.

Jednocześnie lekarze wypowiadają klauzule opt-out, które pozwalają na wydłużenie czasu pracy. Do przestrzegania czasu zatrudnienia zachęca Naczelna Rada Lekarska, którą kieruje dr Maciej Hamankiewicz. W jego ocenie minister powinien tak zorganizować ochronę zdrowia, by każdy otrzymał dobrą i fachową opiekę. Konstanty Radziwiłł uważa jednak, że akcja jest wymierzona w chorych. W tej sprawie trwa wymiana korespondencji.

RIRM

drukuj