fot. PAP/Marcin Obara

Wybór RPO. Dziś w Senacie głosowanie nad kandydaturą L. Staroń

Przed nami kolejna odsłona sporu o wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Dziś w Senacie głosowana będzie kandydatura Lidii Staroń.

Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, już raz był pewny, że utrąci polityczne plany Prawa i Sprawiedliwości – w przypadku [Funduszu Odbudowy]. Wtedy nie utrzymał senackiej większości w ryzach. Teraz wyraża jednak przekonanie, że w Senacie upadnie kandydatura Lidii Staroń na Rzecznika Praw Obywatelskich. Tomasz Grodzki twierdzi, że partia rządząca nie szuka kompromisu.

– Po raz enty, po raz trzeci przysyłają kandydata politycznego. (…) Jeszcze jest miesiąc do 15 lipca. M.in. dlatego przyspieszyliśmy głosowanie, aby dać kolejny raz rządzącym szansę na podyskutowanie w Sejmie – mówił Tomasz Grodzki na antenie TVN24.

Lidia Staroń miała problemy z uzyskaniem większości w Sejmie. Nie mogła liczyć na głosy całego obozu władzy, bo wyłamali się politycy Porozumienia. Partia Jarosława Gowina w Senacie ma dwie szable. Ale nie ma przecież już na tym etapie prof. Marcina Wiącka. Jego kandydatura upadła w Sejmie.

– Jak jeszcze jestem w stanie to zrozumieć w Sejmie, gdzie były po prostu dwie różne kandydatury i poparcie rozłożyło się po dwóch stronach, jeśli chodzi o Porozumienie Jarosława Gowina, to do Senatu dotarła jedna kandydatura – zaznaczył Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Dlatego właśnie Prawo i Sprawiedliwość oczekuje lojalności od wszystkich senatorów. Chęć poparcia Lidii Staroń potwierdził senator Tadeusz Kopeć. Józef Zając, drugi z senatorów Porozumienia, miał konsultować się jeszcze z Jarosławem Gowinem. W trakcie głosowania w klubie PiS będzie dyscyplina.

„Są jaskółki, które wskazują, że wybór jednak tym razem może się dokonać” – powiedział Marek Pęk w rozmowie z portalem wPolityce.pl.

Nie wiemy, czy senator Lidię Staroń poprą jej koledzy z koła senatorów niezależnych. Jeśli tak, to mogą przesądzić o wyniku.

– Trudno powiedzieć, jaki będzie wynik, ale ludzie wiedzą, co ja robię – oznajmiła Lidia Staroń, kandydat na RPO.

Decyzja w sprawie Lidii Staroń ma zapaść jeszcze przed południem.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl