Senat przyjął ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej bez poprawek

Wprowadzenie dwóch stawek 0,8 proc. i 1,4 proc. – zakłada ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej. Senat przyjął przepisy bez poprawek. Chodzi o stawkę 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł, a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Kwota wolna od podatku w skali roku będzie wynosić 204 mln zł. Opodatkowanie dotyczyć będzie przychodu ze sprzedaży dokonywanej na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Nie przewiduje się także opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez Internet.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Abramowicz, podkreśla, że jest to dobra ustawa, która wychodzi naprzeciw pewnym niepokojącym zjawiskom.

– To jest dziwne, że zanim jeszcze podatek został przez polski Sejm przyjęty, to w sieci pojawiły się już działania u pani Bieńkowskiej. Pani komisarz Bieńkowska ma się zajmować małymi i średnimi przedsiębiorstwami w Europie. Zamiast wspierać tę ustawę, bo ona właśnie idzie w tym kierunku, to padły jakieś obietnice, że nasza ustawa będzie w Komisji Europejskiej skarżona. Tu jest duże niebezpieczeństwo, że dobre rozwiązanie może – przez zabiegi brukselskie – nie zadziałać. Na dzisiaj mamy jednak ustawę. Myślę, że ona będzie pomagała małym i średnim sklepom, zresztą te środowiska są zadowolone – zaznacza Adam Abramowicz.

Ustawa ma wejść w życie 1 września 2016 r. W 2017 r., rząd szacuje wpływy z podatku na 1,9 mld zł brutto.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl