Dr Ł. Kister: Państwa Grupy Wyszehradzkiej wzorcem dla Zachodu

Granicą dla terroryzmu jest dziś nasza zachodnia granica. Polska, Czechy, Słowacja i Węgry są wzorcem dla zachodu – powiedział dr Łukasz Kister.

Ekspert ds. bezpieczeństwa odniósł się w ten sposób do ataku, jakiego dokonał w Niemczech 18–letni mężczyzna pochodzenia irańskiego. Zabił dziewięć osób.

Od początku roku w zamachach we Francji i Niemczech zginęło już kilkaset osób. Dr Łukasz Kister podkreśla, że zachodnia Europa jest sama sobie winna, ponieważ wcześniej sama zniszczyła swój system bezpieczeństwa.

– Zniszczono system stabilności politycznej, zniszczono system stabilności ekonomicznej, zniszczono system bezpieczeństwa w Europie, otworzono granice, a więc złamano wszystkie podstawowe filary Unii Europejskiej, to, czego ta Unia chciała przez lata bronić, więc dzisiaj nie powinno nas dziwić, że dzieją się tam takie dantejskie sceny. Nie możemy ich popierać, nie możemy przechodzić obok nich obojętnie, ale z drugiej strony nie powinny one nas jakoś dzisiaj już bardzo dziwić – mówi dr Łukasz Kister.

Ekspert spodziewa się kolejnych ataków. Radzi, aby w przypadku wyjazdu do Belgii, Francji lub Niemiec, zwracać uwagę na sytuacje, które wywołują w nas niepokój. Jednocześnie zaleca unikania dużych skupisk ludzi.

Wśród ofiar śmiertelnych strzelaniny w Monachium jest pięcioro nastolatków – podała policja. Oprócz nich od kul w centrum handlowym Olympia zginęło czterech dorosłych. Sprawca popełnił samobójstwo.

RIRM

drukuj