fot. msz.gov.pl

Wkrótce rozmowy V4 z Wielką Brytanią?

Być może niedługo rozpoczniemy format rozmowy Grupy Wyszehradzkiej z Wielką Brytanią, aby konsultować „w sposób cywilizowany” rozwód i przyszły status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – powiedział w sobotę po spotkaniu szefów dyplomacji Grupy szef MSZ Witold Waszczykowski.

Spotkanie odbyło się przy okazji szczytu NATO w Warszawie.

Minister Waszczykowski podkreślił, że po 25 latach Grupa Wyszehradzka to marka rozpoznawalna w Europie. Uznaliśmy, że mając to doświadczenie i poważne kwestie w Europie warto utrzymać tę grupę konsultacyjną – dodał szef MSZ.

„Warto spotykać się i rozmawiać o regionalnych zagadnieniach, o naszych priorytetach, jak integracja regionalna i pogłębienie jej, szczególnie w dziedzinie komunikacji, transportu, rynku wspólnego w tym regionie czy ekologii (…) Jako Grupa Wyszehradzka będziemy spotykać się też z zaproszonymi gośćmi, w formule V4 plus jeden, np. z Ukrainą, z krajami dalej położonymi od Europy, które są zainteresowane konsultacjami z Grupą Wyszehradzką” – wskazał minister.

Jak dodał Witold Waszczykowski, „być może niedługo rozpoczniemy format rozmowy V4 z Wielką Brytanią, aby konsultować w sposób cywilizowany rozwód i przyszły status Wielkiej Brytanii w UE” – dodał Waszczykowski.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził „duże zainteresowanie” strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej – poinformował PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po spotkaniu Hammonda z Witoldem Waszczykowskim.

RIRM

drukuj