fot. PAP/Rafał Guz

M. Dworczyk: Udział przedstawiciela Polski w szczycie V4 w Izraelu staje pod znakiem zapytania

Udział przedstawiciela Polski w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu staje pod znakiem zapytania – powiedział minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ma o związek ze skandaliczną wypowiedzią szefa izraelskiego MSZ.

Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu Polskę miał reprezentować prof. Jacek Czaputowicz. Premier Mateusz Morawiecki zdecydował wcześniej, że nie poleci do Jerozolimy.

Taka decyzja to pokłosie artykułu „Jerusalem Post” oraz pojawiających się kolejnych nieprawdziwych oskarżeń wobec Polski.

Do tego doszła jednak wypowiedź nowego szefa izraelskiej dyplomacji Israela Kaca. Minister stwierdził, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

Do tych słów odniósł się na antenie Radiowej Jedynki minister Michał Dworczyk.

– Od wczoraj sytuacja rzeczywiście uległa zmianie. Mieliśmy do czynienia z haniebną wypowiedzią nowego ministra spraw zagranicznych Izraela. W świetle tej wypowiedzi jakikolwiek udział przedstawicieli państwa polskiego w szczycie V4 w Izraelu staje pod bardzo dużym znakiem zapytania – podkreślił Michał Dworczyk.

Na słowa Israela Kaca zagregował wcześniej ambasador RP w Izraelu. To całkowicie niedopuszczalne – tak ocenił wypowiedź ambasador Marek Magierowski.

RIRM

drukuj