We wtorek rządowa opinia o projekcie dot. wieku emerytalnego

Rząd na posiedzeniu we wtorek przedstawi opinię nt. prezydenckiego projektu dotyczącego obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Komitet Stały Rady Ministrów udzielił projektowi pozytywnej rekomendacji.

Resort finansów, a także związkowcy chcą powiązać obniżony wiek ze stażem pracy. Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów – ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Józefa Hrynkiewicz zwraca uwagę, że obliczenie okresu płacenia składek dla wielu osób może okazać się niemożliwe.

– Zniszczono dokumenty 11,5 mln pracowników w czasie, kiedy dokonywano prywatyzacji gospodarki. To po prostu była bezmyślność urzędnicza, która doprowadziła do tego, że zostało to zniszczone. Dzisiaj dla bardzo wielu ludzi, będzie bardzo trudno udowodnić staż pracy i zarobki, jakie osiągali w tym okresie życia. Oczywiście ta ustawa, ten projekt ustawy, stanowisko prezydenta będzie przedmiotem prac parlamentarnych – bardzo długich i przypuszczam, że także ekspertyz i obliczeń. Z całą pewnością PiS przychyli się do przyjęcia tej ustawy, ale jaki ostatecznie będzie miała ona ostatecznie kształt, trudno dzisiaj powiedzieć – komentuje profesor.

Prezydencki projekt ustawy znajduje się w sejmowej nadzwyczajnej podkomisji.

Zgodnie z decyzja rządu PO–PSL  wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W tym wieku mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w roku 2020, a kobiety w 2040 r.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl