fot. PAP

Błąd rządowych legislatorów spowodował lichwiarskie odsetki ustawowe

Firmy, konsumenci a nawet samo państwo mogą zapłacić za kolejne zaniedbania rządowych legislatorów. Chodzi o zbyt wysokie odsetki ustawowe.

Jak napisał jeden z dzienników, niefrasobliwość legislatorów doprowadziła do absurdalnej sytuacji. Na skutek środowej obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, odsetki ustawowe okazały się lichwiarskie. Przekroczyły one bowiem najwyższy limit odsetek i wynoszą 13 procent.

Przypomnijmy, że instytucje pożyczające pieniądze mają prawo pobrać najwyżej 12 proc. odsetek. Przekroczenie tej maksymalnej stawki grozi nawet odpowiedzialnością karną.

Poseł Henryk Kowalczyk z sejmowej Komisji Finansów Publicznych mówił, że jest to kolejny przykład tego, że rząd nie panuje nad sytuacją.

– To pokazuje, jak bardzo odsetki ustawowe – te, które wynikają z rozporządzenia – nie są kontrolowane. Przecież one były na maksymalnym poziomie i, niestety, trzeba było znowu zrobić legislację taką, jak trzeba. Prawdopodobnie ci, którzy będą zmuszeni płacić wyższe odsetki – w tej sytuacji niezgodne z prawem – będą dochodzić zwrotu –  może w sądzie, może przez komornika. To pokazuje bardzo jasno, jak wygląda chaos w tym państwie. Całkowicie nie panuje się nad niczym –  komentuje polityk.

Odsetki ustawowe płacą zwykle ci, którzy spóźniają się z opłaceniem raty kredytu, rachunku np. za telefon czy gaz. Dziennik zauważa też, że sytuacja odbije się na relacjach pomiędzy firmami i może mieć także wpływ na spory sądowe.

RIRM

drukuj