fot. twitter.com/MIR_GOV_PL

Rząd chce powołać pełnomocnika ds. partnerstwa publiczno-prywatnego

Rząd powoła pełnomocnika ds. partnerstwa publiczno-prywatnego. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia funkcji pełnomocnika w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Ma nim zostać sekretarz stanu bądź podsekretarz.  

Jak informuje „Puls Biznesu”, nazwisko pełnomocnika ds. partnerstwa publiczno-prywatnego mamy poznać we wtorek na konferencji prasowej. Do jego zadań ma należeć wdrażanie rządowej polityki w tym zakresie.

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, przyznaje, że dziś partnerstwo publiczno-prywatne kuleje.

– Jeżeli już nawet takiego rzecznika rząd powoła, to powinien się on skupić na przygotowaniu, opracowaniu i przedstawieniu takich rozwiązań prawnych, które by problemy na linii partnerstwa publiczno-prywatnego zlikwidowały, natomiast nie powinien mieć funkcji interwencyjnej, ponieważ przyczyna leży w przepisach, które są nienajlepsze i które powodują, że ani biznes, ani administracja nie garnie się do tego partnerstwa publiczno-prywatnego – powiedział Cezary Kaźmierczak.

Ekspert zwrócił uwagę, że najwięcej niepowodzeń w zakresie inwestycji publiczno- prywatnych było w sektorze infrastruktury. Wymienia on tu budowę wodociągów czy dróg. Jako jaskrawy przykład złego partnerstwa publiczno-prywatnego podaje Autostradę Wielkopolską.

RIRM

drukuj