fot. PAP/Radek Pietruszka

Senat zajmie się tzw. pakietem prosumenckim 

Na najbliższym posiedzeniu Senat zajmie się przyjętym w ubiegłym tygodniu przez Sejm tzw. pakietem prosumenckim. Początek trzydniowego posiedzenia Izby jest planowany na ostatni dzień lipca.

Przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów – taki będzie efekt tzw. pakietu prosumenckiego zawartego w noweli ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.

Do tej pory przedsiębiorcy nie mogli być prosumentami energii odnawialnej i tym samym korzystać z rozwiązań, które coraz chętniej i śmielej stosują gospodarstwa domowe.

Tzw. pakiet prosumencki jest efektem prac Międzyresortowego Zespołu ds. Ułatwień Inwestycji w Prosumenckie OZE. Stanowi on pierwszą część zmian przygotowanych przez ten zespół. W planach są kolejne ułatwienia, które mają na celu rozwój energetyki obywatelskiej, rozpowszechnienie inwestycji w OZE i zwiększenie udziału prosumenckich OZE w bilansie energetycznym Polski.

Na mocy poprawki ministra rolnictwa projekt umożliwia także tworzenie spółdzielni energetycznych na terenie gmin wiejskich i miejsko-wiejskich. Spółdzielnie będą miały prawo do prosumenckich zasad rozliczeń energii elektrycznej w systemie opustów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj