fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Woś: Polityka humanitarna polskiego rządu się sprawdza

Polityka humanitarna polskiego rządu się sprawdza, a przyjęta filozofia pomocy na miejscu jest efektywna i dobrze przyjmowana przez społeczności w Syrii – powiedział w poniedziałek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

Podczas konferencji prasowej podsumowującej projekt „Pomoc medyczna ofiarom wojny w Syrii” Michał Woś podkreślił, że dzięki tym działaniom w 2018 roku 302 osoby, głównie kobiety i dzieci, zyskały protezy kończyn, utraconych w czasie ataków bombowych na Syrię.

„Projekt ten, warty blisko 2 mln złotych zmienił życie 302 osobom; za tę kwotę zakupione zostały protezy i sfinansowana rehabilitacja tych osób” – powiedział Michał Woś.

Jak dodał, projekt „zrealizowany został w 95 proc. ze środków budżetu państwa i we współpracy z Polską Misją Medyczną”.

Minister ds. pomocy humanitarnej podkreślił również, że projekt ten został „oceniony i nagrodzony przez jedną z brytyjskich agencji jako jeden z najlepszych projektów na świecie”. To – zdaniem Michała Wosia – „pokazuje, że polityka polskiego rządu się sprawdza, a przyjęta filozofia pomocy na miejscu jest efektywna, najlepiej szanuje tożsamość i kulturę (syryjską) oraz jest dobrze przyjmowana przez społeczności na miejscu”.

Minister ds. pomocy humanitarnej poinformował, że „w tej chwili trwa procedowanie drugiego etapu pomocy medycznej dla Syrii (…) związanego z protezami, ale też z szeregiem innych” działań. Podkreślił jednocześnie, że „tu wchodzi w grę nie tylko ofiarność publiczna, ale też wielka ofiarność Polaków”.

„Polska dokładnie 20 lat temu pierwszy raz stała się donatorem, a nie biorcą pomocy międzynarodowej i od tamtej pory pomagamy na skalę swoich możliwości. A że teraz możliwości są większe, to pomagamy w sposób dalej idący” – dodał Michał Woś.

Podkreślił, że w ubiegłym roku polski budżet przeznaczony na wsparcie rozwojowe wyniósł ponad 2,8 mld złotych.

Minister ds. pomocy humanitarnej zaznaczył także, iż działania Polski „pomogły już wielu osobom”, ale – wskazał – potrzeby nadal są ogromne.

Projekt „Pomoc medyczna ofiarom wojny w Syrii” współfinansowany został ze środków Departamentu Pomocy Humanitarnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i zrealizowany we współpracy z Polską Misją Medyczną. Partnerem w projekcie była także organizacja syryjskich lekarzy Balsam Medical Organization, która działa na rzecz ofiar wojny na terenie Syrii i Turcji.

Jak czytamy w komunikacie prasowym Polskiej Misji Medycznej, szacuje się, że około milion Syryjczyków ma amputowane kończyny, z czego ponad 260 tys. to dzieci. Pozyskane w ramach pomocy humanitarnej fundusze pozwoliły na ponowne otwarcie centrum ortopedycznego w Termanin, w północnej Syrii. Placówka ta została zamknięta rok wcześniej ze względu na brak możliwości finansowania. Zakupiono do niej materiały do produkcji protez i sprzęt medyczny.

PAP/RIRM

drukuj