fot. twitter.com/MIB_GOV_PL

Min. A. Adamczyk: Zrealizowano 82 proc. planowanej sieci autostrad w Polsce

Plan budowy autostrad w Polsce, który zakłada wybudowanie około 2 tys. km tego typu dróg zbliża się do końca. Zrealizowano już 82 proc. tego planu – poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

„W naszej strategii planujemy 2 tys. km autostrad w Polsce. W przypadku 1638 km możemy mówić, że te autostrady są już użytkowane. Należy więc podkreślić, że kończymy program autostradowy bo mamy już 82 proc. planowanej sieci autostrad w Polsce” – powiedział Andrzej Adamczyk.

„W chwili obecnej mamy w budowie 153,2 km autostrad, w przetargu mamy 22 km autostrad. W 2019 r. ogłosimy przetarg na 37,5 km autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W 2020 r. ogłosimy przetarg na autostradę A2 Siedlce – Biała Podlaska i trzy odcinki autostrady A18. W przyszłej perspektywie pozostanie nam do zbudowania tylko jeden odcinek autostrady o długości 32 km, autostrady A2 Biała Podlaska – granica państwa. Przetarg na ten ostatni odcinek chcemy ogłosić najpóźniej w 2021 r. i tym samym zostaną zbudowane wszystkie odcinki autostrad w Polsce. Zakładamy, że ostatni odcinek sieci autostrad w Polsce zostanie oddany do użytku w 2025 r.” – dodał minister.

Andrzej Adamczyk wyraził nadzieję, że w sierpniu tego roku oddanych zostanie 37 km autostrady A1.

Minister poinformował, że obecnie resort koncentruje się na budowie dróg ekspresowych.

„Zakładamy budowę 5650 km dróg ekspresowych, a gdyby doliczyć do tego zmiany korytarzowe, które wynikają z procedur środowiskowych, planistycznych to jest to około 6 tys. km dróg ekspresowych w Polsce. Na dzisiaj zrealizowano 39 proc. sieci, czyli 2200 km tras” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Dodał, że w budowie mamy obecnie 1077 km dróg ekspresowych, w przetargu mamy 73 km dróg ekspresowych, w przygotowaniu w ramach zapewnionych środków w Programie Budowy Dróg Krajowych mamy 820 km dróg ekspresowych. Z kolei w przygotowaniu na przyszłą perspektywę jest 1667 km dróg ekspresowych.

„Z całego pakietu bez mała 6 tys. km dróg ekspresowych, nie rozpoczęto prac przygotowawczych tylko dla 100 km dróg ekspresowych” – powiedział Andrzej Adamczyk.

Minister podkreślił, że w obecnej perspektywie budżetowej nie ma zagrożenia niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na inwestycje drogowe.

„Podobnie również jak nie ma zagrożenia wykorzystania środków unijnych na inwestycje kolejowe” – dodał szef resortu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl