fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. A. Adamczyk: W ciągu czterech lat 55 mln pasażerów więcej skorzystało z polskich kolei

Prawo i Sprawiedliwość realizuje program przebudowy szlaków kolejowych i polityki taborowej, dzięki czemu zwiększa się liczba osób podróżujących pociągami – mówił w Polskim Radiu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. W Warszawie w środę odbywa się II Kongres Rozwoju Kolei – Przyszłość i Perspektywy.

Prawo i Sprawiedliwość od 2015 roku realizuje program rozwoju kolei – mówił w Polskim Radiu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Od tego czasu zwiększyła się ilość pasażerów korzystających z pociągów.

– W 2015 roku z polskich kolei skorzystało 280 mln pasażerów. W 2019 roku było już 335 mln pasażerów. W przeciągu 4 lat 55 mln pasażerów więcej skorzystało z polskich kolei. […] To dzięki tytanicznej pracy naszych kolejarzy udaje się, pomimo modernizacji, realizować wiele przejazdów pociągami – podkreślił Andrzej Adamczyk.

7 mld złotych jest wydawanych na zakup nowych pociągów i modernizacje użytkowanych dzisiaj wagonów. Fundusze przeznaczane są także na modernizacje szlaków kolejowych. Jednym z nich jest linia łącząca Katowice z Krakowem. Miasta te łączy zaledwie 77 km, a czas podróży trwa ponad 2 godziny i 20 minut.

– Już w przyszłym roku, na nowym rozkładzie jazdy, pojedziemy miedzy Krakowem a Katowicami tym szybszym pociągiem ok. 55 min, godzina. 1 godzina 5 min, 1 godzina 10 minut – to będą pociągi pasażerskie zatrzymujące się na większości przystanków kolejowych – dodał minister infrastruktury.

Niebawem ma dobiec końca także remont linii kolejowej łączącej Lublin z Warszawą. Inwestycje na kolei wiążą się nie tylko z samymi szlakami. Dotyczą także taboru.

– Ten tabor nam się tak zestarzał, że pociągi są awaryjne, nie zapewniają komfortu jazdy latem i zimą. To się zmienia. Do 2023 roku powinniśmy już korzystać z wygód w nowych, nowoczesnych pociągach wyposażonych w te elementy, atrybuty techniczne podstawowe, chociażby takie jak wi-fi – wskazał Andrzej Adamczyk.

Na PGE Narodowym w Warszawie trwa dziś Kongres Rozwoju Kolei. W wydarzeniu biorą udział prezydent, premier, ministrowie, posłowie, senatorowie, przedstawiciele samorządów, instytucji naukowych oraz przedsiębiorcy z branży kolejowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl