fot. flickr.com

TK wydał postanowienie wstrzymujące stosowanie uchwały trzech izb SN

Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie wstrzymujące stosowanie uchwały trzech izb SN do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu w sprawie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym.

Do tego czasu Trybunał wstrzymał też możliwość wydawania przez SN uchwał dotyczących zgodności z prawem między innymi kompetencji do pełnienia urzędu przez sędziego, którego powołał prezydent na wniosek KRS.

TK uznał ponadto, że kompetencja do orzekania przez sędziego powołanego przez prezydenta na wniosek obecnej KRS nie może być ograniczana.

Orzeczenia wydane przez składy orzekające, w których zasiadali tacy sędziowie – jak wskazano w postanowieniu – mają moc obowiązującą.

Poseł PiS Przemysław Czarnek wskazuje, że dzisiejsze postanowienie TK wprowadza klarowność do obecnej sytuacji dotyczącej statusu prawnego sędziów.

– Mamy czystą sytuację prawną dla każdego prawnika. Na podstawie tego postanowienia, nawet, gdyby ktokolwiek miał wcześniej wątpliwości, dziś wątpliwości mieć nie może – wszyscy sędziowie powołani przez prezydenta RP na podstawie wniosku KRS na urząd sędziego i orzekający w konkretnych sprawach mają nie tylko prawo, ale i obowiązek dalszego orzekania, a ich orzeczenia wywołują skutki prawne i mają moc wiążącą – podkreśla.

W ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu skierowała do TK wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a SN. Chodzi między innymi o przepisy konstytucji odnoszące się do podziału władz i powoływania sędziów. Trybunał zajmie się tym wnioskiem 25 stycznia.

RIRM/TV Trwam

drukuj