fot. PAP/Paweł Supernak

PiS: Orzeczenie TK odnośnie TK – będzie nieważne

Fakt, że Trybunał Konstytucyjny bada nowelizację ustawy o TK w składzie 12-osobowym, zamiast co najmniej 13-osobowym, oznacza, że orzeczenie Trybunału będzie nieważne – uważają politycy PiS.

Trybunał Konstytucyjny rozpoczął dziś badanie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS.

Została ona zaskarżona przez posłów PO, PSL i .Nowoczesnej, I prezes Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajową Radę Sądownictwa. 12-osobowemu składowi przewodniczy prezes TK Andrzej Rzepliński.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PiS-u, Stanisław Piotrowicz pytał w oparciu, o jakie podstawy prawne Trybunał zgromadził się dziś w sali, w której odbywają się zwykle rozprawy?

– Jeżeli słyszę stwierdzenie, że Trybunał będzie procedował na podstawie konstytucji, to pragnę przypomnieć, że w konstytucji jest zapis: „ Trybunał Konstytucyjny składa się z 15 sędziów”, gdzie tych 15 sędziów wobec tego jest? Kolejny zapis w konstytucji jest taki, że „organizacje TK i sposób procedowania przed TK określa ustawa”. Jak się ma dziś do tych zapisów konstytucyjnych to, co się obecnie w TK dzieje. Łatwo sobie państwo możecie na te pytania odpowiedzieć – mówi Stanisław Piotrowicz, poseł PiS.

Trybunał Konstytucyjny na początku dzisiejszych obrad nie uwzględnił wniosku prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie posiedzenia w sprawie noweli ustawy o TK.

Podczas obrad przed gmachem Trybunału zebrała się manifestacja tak zwanego Komitetu Obrony Demokracji.

RIRM

drukuj